UE podjęła decyzję o stopniowym wycofywaniu silników spalinowych

    Zgodnie z planami Komisji Europejskiej silniki spalinowe powinny zostać zastąpione elektrycznymi.

    2035: ostateczny termin przejścia na energię elektryczną

    Według informacji ze źródeł brukselskich, Komisja Europejska chce zredukować emisje CO2 produkowane przez samochody do zera od 2035 roku. Do tego czasu wszystkie przedsiębiorstwa powinny przejść na mobilność elektryczną.

    Zgodnie z obowiązującymi w Unii Europejskiej przepisami, od 2020 roku flota pojazdów każdego koncernu może emitować średnio tylko 95 gramów dwutlenku węgla (CO2) na kilometr. Do roku 2030 granica ta miałaby się zmniejszyć o 60 procent, a do 2035 roku o 100 procent. Według źródeł, dokładne wartości docelowe są jednak nadal przedmiotem sporu.

    E-samochody przeciwstawiają się konsekwencjom koronawirusa

    Ekonomiczne konsekwencje pandemii koronawirusa uderzyły w producentów samochodów mniej lub bardziej mocno – ale samochody elektryczne są tu wielkim wyjątkiem. Samochody z napędem akumulatorowym stanowiły osiem procent nowych rejestracji w Europie Zachodniej, z liczbą 356 000 nowych pojazdów w pierwszych pięciu miesiącach tego roku. To było już więcej niż w całym 2019 roku, wyjaśnia analityk rynku samochodowego Matthias Schmidt.

    Nowe specyfikacje wzmocnią ten trend, a także prawdopodobnie wypchną z rynku hybrydy typu plug-in, łączące silnik spalinowy i akumulator. Jest to powód do niepokoju w przemyśle motoryzacyjnym, który nadal w dużym stopniu opiera się na tej przejściowej technologii.

    Lobby samochodowe wzywa do wsparcia

    Lobby samochodowe domaga się wsparcia ze strony UE dla wprowadzenia zmian, zwłaszcza poprzez rozbudowę stacji ładowania pojazdów elektrycznych. Wtedy „jesteśmy otwarci na dodatkowe redukcje CO2 do 2030 roku”, powiedział niedawno Oliver Zipse, prezes Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów i szef BMW.

    Branża jest jednak głęboko podzielona. Niektórzy jej członkowie ostrzegają, że zbyt szybkie przejście na pojazdy elektryczne spowoduje wzrost cen, likwidację miejsc pracy i da przewagę chińskim rywalom, którzy przodują w technologii produkcji akumulatorów.

    Największy europejski producent Volkswagen, z drugiej strony, opowiada się za całkowicie elektryczną przyszłością – po skandalu z dieslami z 2015 roku, VW „pchnął w kierunku elektryki, aby poprawić swój wizerunek” – mówi analityk Schmidt. „Grupa dużo zainwestowała i ma teraz produkty, które są zgodne z przepisami dotyczącymi emisji CO2”. Volkswagen jest w „doskonałej pozycji”, aby zdobyć udział w rynku i wyprzedzić rywali.

    VW planuje wycofać silniki spalinowe w 2033-35 

    W czerwcu koncern ogłosił, że zaprzestanie sprzedaży silników spalinowych w Europie w latach 2033-2035. „Samochód porusza się po drogach średnio przez 15 lat. Jeśli chcemy mieć całkowicie bezemisyjny ruch drogowy do 2050 roku, to ostatni samochód z silnikiem spalinowym będzie musiał być sprzedany najpóźniej do 2035 roku” – wylicza Diane Strauss z organizacji pozarządowej Transport & Environment.

    W raporcie opublikowanym w czerwcu organizacja stwierdziła, że VW i Volvo są dobrze przygotowane do zmian. Renault i Hyundai również uzyskały dobre wyniki. Z kolei Daimler, BMW i Stellantis są „niezbyt ambitne”.

    Koniec silnika spalinowego w 2035 roku jest „dobrym kompromisem”, uważa Pascal Canfin, przewodniczący Komisji Ochrony Środowiska w Parlamencie UE: 2030 rok byłby zbyt wczesny dla przemysłu i jego pracowników, 2040 rok „zbyt późny dla celów klimatycznych UE”. Canfin opowiada się za funduszem pomocowym dla przemysłu, wynoszącym „kilka miliardów euro”.

    źródło: www.t-online.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    6 KOMENTARZE

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    6 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    xxx

    ciekawe ile procent ludzi w polsce bedzie stac na elektryka .kupowanie uzywanego raczej odpada bo akumulatory maja tez żywotnosc a wymiana bedzie raczej nieoplacalna

    Volmarg

    A kto niby pokryje koszty aut dla osób które nie śpią na pieniądzach?

    Szymon

    3,0 diesel 1000 km = 6-6,5 litra oleju napedowego, 99000 g CO2. Podroz okolo 7 godzin, predkosci rzedu 140-170 km/h.
    Tesla lub Audi E-Tron 1000 km = 250 kWh pradu i 100000 g CO2, podroz okolo 14 godzin (z uwzglednienem ladowania), predkosci 85-110 km/h.

    Do tego dodajcie 850 kg baterii + zwykly akumulator – w aucie elektrycznym…. Sama ekologia…

    Dlaczego Wam wciskaja elektryczny szmelc? Bo jest tani i nieskomplikowany. Koncery maja wielokrotnie wiekszy zysk z auta elektrycznego… ekologia w tym przypadku to tylko mydlenie oczu.

    Sylwester

    To Chińczycy się ucieszą ! U nich będzie szedł na sto procent przemysł bo mają wywalone na ich ochronę środowiska 😂😂😂

    Marta

    Chiny wszystko juz przejmuja!!!!! To jest podzieka od Sorosa i tej bandy jego za wirusa.

    Marek

    Największa wada samochodów elektrycznych – Nie da rady dojechać do Polski hehe
    Mam auto na benzynę, tankuję przed podróżą i potem koło Berlina i to starczy, by zrobić 1300km, które robię w 13h. Autem elektrycznym można o tym zapomnieć.

    6
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x