Państwa UE osiągnęły porozumienie w sprawie kolejnych regulacji mających na celu przeciwdziałanie praniu pieniędzy. Niemiecki minister finansów Lindner jest krytycznie nastawiony do unijnego planu – ale obecnie istnieje duże prawdopodobieństwo, że przepisy w tym zakresie wejdą w życie.
Niemcy krytycznie nastawione do planów Komisji Europejskiej
Przedstawiciele krajów członkowskich uzgodnili stanowisko w sprawie nowych przepisów dotyczących przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. Czeski minister finansów Zbynek Stanjura, który prowadził negocjacje w Radzie, powiedział, że nie będzie możliwe dokonywanie dużych płatności gotówkowych w wysokości przekraczającej 10 tys. euro. Ponadto planowane są ograniczenia dotyczące kryptowalut takich jak bitcoin. Teraz swoje stanowisko w tej sprawie musi jeszcze wypracować Parlament Europejski, zanim do negocjacji przystąpią państwa i europosłowie.
Niemcy są krytycznie nastawione do propozycji wprowadzania limitów w odniesieniu do płatności gotówkowych i wstrzymały się od głosu w sprawie niektórych części pakietu. Federalny minister finansów Christian Lindner (FDP) powiedział na początku tygodnia, że chodzi tu m.in. o takie kwestie jak prawo do prywatności i ochrona danych osobowych. Także zarząd Niemieckiego Banku Federalnego (Bundesbanku) już na wcześniejszym etapie skrytykował plany unijne w tym zakresie. Mimo wstrzymania się od głosu przez Niemcy, limit płatności gotówką prawdopodobnie wejdzie w życie. Całkiem niedawno Bundestag uchwalił ustawę, która przewiduje ograniczenie płatności gotówkowych przy zakupie nieruchomości (Sanktionsdurchsetzungsgesetz II).
O wiele trudniej będzie zachować anonimowość przy dokonywaniu transakcji kupna i sprzedaży kryptowalut
Nowe przepisy przewidują również, że dostawcy usług związanych z kryptowalutami będą zobowiązani do sprawdzania informacji o swoich klientach. Państwa UE domagają się, by taki wymóg obowiązywał w przypadku transakcji, których wartość wynosi co najmniej 1 tys. euro. Ponadto mają zostać wprowadzone specjalne wymogi należytej staranności w odniesieniu do transakcji transgranicznych. „O wiele trudniej będzie zachować anonimowość przy dokonywaniu transakcji kupna i sprzedaży kryptowalut” – powiedział Stanjura.
Również osoby handlujące metalami i kamieniami szlachetnymi, dobrami kultury, a także biżuterią czy zegarkami, będą musiały przestrzegać surowszych przepisów.
Częścią propozycji Komisji Europejskiej z 2021 r. było również powołanie nowego organu ds. przeciwdziałania praniu pieniędzy. Państwa już się na to zgodziły – wciąż nie wiadomo jednak, gdzie miałby on zostać utworzony. Niemiecki rząd chciałby, aby siedziba nowego urzędu znajdowała się we Frankfurcie nad Menem.
Źródło: www.lto.de
Czyli odwracania kota ciąg dalszy. Najwięksi terroryści i bandyci (politykierzy) ustawiają nam (ich niewolnikom) życie… ograniczenie transakcji gotówkowych to ostatni krok w kierunku odebrania nam resztek wolności.
Przecież oni nie robią nic na co im nie pozwalamy…
Sami sobie jesteśmy wrogami jako ludzie, oni tylko są wypadkową tego wszystkiego…