We wtorek w Osnabrück uroczyście zainaugurowano działalność pierwszego finansowanego przez państwo niemieckie instytutu kształcenia muzułmańskich duchownych.
Zajęcia będą odbywać się wyłącznie w języku niemieckim
Markus Kerber, sekretarz stanu w Federalnym Ministerstwie Spraw Wewnętrznych, podkreślił, że od czasu imigracji uchodźców w 2015 r. społeczność wyznawców islamu w Niemczech jest bardziej zróżnicowana niż w jakimkolwiek innym kraju w Europie. Program kształcenia w tzw. kolegium islamskim będzie realizowany w języku niemieckim i ma oddawać rzeczywistość życia muzułmanów w Niemczech, opierać się na poszanowaniu tutejszego stylu życia i wartości jakie chroni niemiecka ustawa zasadnicza.
Były prezydent federalny Christian Wulff powiedział, że otwarcie tej instytucji jest ważnym krokiem, niezbędnym elementem koncepcji pełnego równouprawnienia muzułmanów w Niemczech. Dodał, że w ten sam sposób odbierają to muzułmanie.
Kształcenie imamów finansowane będzie z budżetu federalnego oraz landu Dolnej Saksonii
Islamkolleg Deutschland został założony przez stowarzyszenia społeczności muzułmańskiej, teologów, naukowców i osobistości życia publicznego wyznania muzułmańskiego pod koniec 2019 roku. Projekt ten otrzymał wsparcie finansowe od rządu federalnego w wysokości około pięciu milionów euro oraz od kraju związkowego Dolna Saksonia w wysokości około 500.000 euro. Do kursu przystąpiło ponad 50 osób, zarówno kobiet, jak i mężczyzn.
Jednak nie wszystkie stowarzyszenia muzułmańskie popierają tę inicjatywę szkoleniową. Na przykład turecki Ditib założył w ubiegłym roku własny ośrodek kształcenia w Eifel.
Björn Thümler, minister nauki i kultury Dolnej Saksonii, powiedział, że jest to fundamentalnie ważny dzień dla muzułmanów mieszkających w Niemczech. Jak stwierdził polityk CDU, jest to wyrazem uznania przez państwo, że praktykowanie religii przez muzułmanów stanowi prawdziwą wartość dodaną.
Źródło: www.sueddeutsche.de