Trwają śledztwa przeciwko kilku Afgańczykom, którzy przylecieli w środę do Niemiec

    W środę na lotnisku Leipzig/Halle wylądował czarterowy samolot z 138 osobami z Afganistanu, którym wcześniej przyznano zgodę na przyjazd do Niemiec. Choć wszystkie osoby miały przejść szczegółową kontrolę bezpieczeństwa jeszcze przed wylotem z Pakistanu, niemiecka policja federalna wszczęła postępowania wobec kilku z nich z powodu nieprawidłowości w dokumentach.

    Śledztwa wobec części przybyłych – podejrzenia fałszerstw

    Według informacji uzyskanych przez Niemiecką Agencję Prasową (dpa) ze źródeł z kręgów bezpieczeństwa, wobec kilku z przybyłych Afgańczyków prowadzone są postępowania związane z podejrzeniem użycia sfałszowanych lub przerobionych dokumentów. Potwierdził to również rzecznik niemieckiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w rozmowie z dziennikiem „Bild”.

    „Możemy potwierdzić, że osoby szczególnie zagrożone, które wczoraj przyleciały z Pakistanu, przeszły kontrolę graniczną i wobec niektórych z nich wszczęto postępowania wyjaśniające” – przekazał rzecznik resortu.

    Weryfikacja jeszcze przed odlotem – mimo to pojawiły się wątpliwości

    Zgodnie z obowiązującą procedurą, funkcjonariusze niemieckiej policji federalnej dokonują wstępnej kontroli jeszcze w kraju wyjazdu, w tym przypadku w Pakistanie. W ramach tej procedury tzw. doradcy ds. dokumentów i wiz mają obowiązek odnotowywać wszelkie nieprawidłowości, które mogą budzić podejrzenia w kontekście legalności dokumentów.

    Mimo tych wcześniejszych kontroli, po przylocie do Niemiec na lotnisku w Lipsku przeprowadzono kolejną weryfikację tożsamości i autentyczności dokumentów. Niektóre przypadki wzbudziły na tyle poważne wątpliwości, że uruchomiono odpowiednie procedury dochodzeniowe.

    Kto przyleciał? Wśród uchodźców kobiety, dzieci, nauczycielki i prawniczki

    Samolot przetransportował 138 Afgańczyków z udzieloną wcześniej zgodą na przyjazd do Niemiec. Wśród pasażerów znalazło się 45 dzieci i młodzieży, 76 kobiet oraz 62 mężczyzn.

    Zgodnie z informacjami Ministerstwa Spraw Zagranicznych, wszyscy przybyli to osoby prześladowane przez talibów, w tym osoby publiczne z czasów sprzed przejęcia władzy przez talibów w sierpniu 2021 roku. W grupie znaleźli się m.in. była rzeczniczka urzędu prezydenckiego, nauczycielki oraz prawniczki, które wcześniej angażowały się w działania na rzecz państwa prawa i praw człowieka w Afganistanie.

    „Wszyscy pasażerowie zostali dokładnie sprawdzeni. W żadnym przypadku nie było wątpliwości co do ich tożsamości – bezpieczeństwo ma absolutny priorytet” – oświadczyła rzeczniczka MSZ.

    Możliwość przyjęcia mimo wątpliwości

    Jak przekazały źródła z kręgów bezpieczeństwa, fakt wszczęcia dochodzenia nie oznacza automatycznie, że dana osoba nie zostanie przyjęta na terytorium Niemiec. W przypadku podejrzeń dotyczących dokumentów, tożsamość może zostać potwierdzona także innymi metodami – np. badaniami DNA, fotografiami, świadectwami szkolnymi, paszportami szczepień czy relacjami z przesłuchań.

    Jednocześnie wiadomo, że sześć osób zostało wykreślonych z listy lotu jeszcze przed wylotem z Pakistanu z powodu poważnych zastrzeżeń co do wiarygodności przedstawionej dokumentacji.

    Zmiana kursu politycznego – koniec programów humanitarnych?

    Niemcy realizują obecnie kilka programów dobrowolnego przyjmowania afgańskich uchodźców, m.in. byłych współpracowników Bundeswehry i organizacji niemieckich działających w Afganistanie. Jednak przyszła koalicja rządząca (CDU, CSU i SPD) planuje stopniowe wygaszanie tego typu inicjatyw.

    Jak podkreślił rzecznik Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, obecne przyloty dotyczą jedynie osób, którym już wcześniej przyznano zgodę na przyjazd. Nowe wnioski o przyjęcie nie będą obecnie rozpatrywane.

    Podsumowanie

    Przylot grupy 138 afgańskich uchodźców do Lipska, mimo wcześniejszych kontroli, ujawnił nieprawidłowości w dokumentach kilku osób. Choć weryfikacja bezpieczeństwa była wieloetapowa, niemiecka policja federalna prowadzi dochodzenia, aby potwierdzić autentyczność danych. Sprawa ponownie otwiera debatę o skuteczności procedur azylowych i kierunku niemieckiej polityki migracyjnej.

    źródło: lvz.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj
    Aktualne oferty pracy:

    1 KOMENTARZ

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    1 Komentarz
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Twardostój

    Oczywiście że trzeba przyjąć i to bez dwóch zdań. Są to ludzie bardzo przydatni w Niemczech ze względu na swoją wiedzę i doświadczenie w wielu dziedzinach. A jeśli chodzi o jakiekolwiek fałszerstwa to jest zwykle nieporozumienie.

    1
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x