To zmieni się w Niemczech w 2025 roku: emerytury, płace, zasiłki

    Około 21 milionów niemieckich emerytów i rencistów może liczyć na szacowany obecnie wzrost emerytur i rent o ponad trzy procent od lipca. Ustawowa płaca minimalna wzrośnie do 12,82 euro na przełomie roku. Zasiłek rodzinny ma zostać zwiększony o pięć euro miesięcznie. Oto jeszcze więcej zmian dotyczących podatków, składek na ubezpieczenie społeczne i alimentów.

    Planowane ulgi podatkowe: Podstawowa kwota wolna od podatku, zasiłek rodzinny i dodatek na dziecko

    SPD, Zieloni i FDP chcą zwiększyć podstawową kwotę wolną od podatku, tj. dochód, do którego nie trzeba płacić podatku dochodowego, do 12 096 euro (312 euro więcej). Zasiłek rodzinny ma również zostać zwiększony o pięć euro na dziecko miesięcznie od 1 stycznia. Jego wysokość wyniesie 255 euro. Podlega to zatwierdzeniu przez Bundesrat. Nieopodatkowany zasiłek na dziecko* również wzrośnie o 60 euro rocznie do 6 672 euro na dziecko dla małżeństw. Dla rodzin o niskich dochodach natychmiastowy dodatek na dziecko ma wzrosnąć o 5 euro do 25 euro miesięcznie.

    *Jak podaje rząd federalny na swojej stronie internetowej, dodatek na dziecko wraz z dodatkiem na potrzeby związane z opieką, edukacją i szkoleniem w wysokości 2 928 euro wyniesie 9 600 euro dla małżeństw w 2025 roku.

    Wyższe limity składek na ubezpieczenie zdrowotne i emerytalne

    Ze względu na wzrost wynagrodzeń, od 2025 r. obowiązywać będą wyższe limity składek na ubezpieczenie zdrowotne i emerytalne. W przypadku powszechnego ubezpieczenia emerytalnego limit wzrośnie do 8 050 euro miesięcznie po raz pierwszy w całych Niemczech. W 2024 r. wynosił on nadal 7 450 euro w „nowych” krajach związkowych i 7 550 euro w „starych” krajach związkowych. Natomiast w systemie ubezpieczenia emerytalnego górników wzrośnie do 9 900 euro miesięcznie.

    W ustawowym ubezpieczeniu zdrowotnym limit wzrasta z 62 100 euro dochodu brutto rocznie do 66 150 euro rocznie lub 5 512,50 euro miesięcznie. Składki na ustawowe ubezpieczenie zdrowotne i ubezpieczenie od opieki długoterminowej są pobierane do wysokości tego dochodu, ale nie powyżej.

    Limit obowiązkowego ubezpieczenia wzrasta z 69 300 euro do 73 800 euro rocznego wynagrodzenia brutto lub 6 150 euro miesięcznego wynagrodzenia. Każdy, kto zarabia więcej, może wykupić prywatne ubezpieczenie zdrowotne.

    Wyższa emerytura

    Kolejna waloryzacja emerytur ma nastąpić 1 lipca. Projekt raportu rządu federalnego w sprawie ubezpieczenia emerytalnego przewiduje wzrost o 3,5 procent. Gabinet federalny zazwyczaj decyduje o wysokości podwyżki dopiero wiosną danego roku, w zależności od aktualnej sytuacji gospodarczej i trendów płacowych.

    Zasiłek mieszkaniowy zostanie zwiększony

    Każdy uprawniony do zasiłku mieszkaniowego otrzyma więcej od nowego roku. Według danych rządowych, średnia podwyżka wyniesie 15%, a więc około 30 euro miesięcznie. Wysokość zasiłku mieszkaniowego zależy od odpowiednich dochodów, czynszu lub opłat oraz liczby osób w gospodarstwie domowym.

    Renta z tytułu zmniejszonej zdolności do zarobkowania: Wzrost dodatkowych limitów dochodów

    Od stycznia 2025 r. każda osoba otrzymująca emeryturę z powodu ograniczonej zdolności do zarobkowania będzie mogła zarabiać więcej. W przypadku pełnego ograniczenia zdolności do zarobkowania limit wynosi 19 661 euro (poprzednio 18 558,75 euro), a w przypadku częściowego ograniczenia – 39 322 euro (poprzednio 37 117,50 euro), bez żadnych zmniejszeń. Należy przestrzegać warunków ogólnych. Każdy, kto jest w pełni niepełnosprawny, może pracować tylko mniej niż trzy godziny dziennie.

    Wzrost płacy minimalnej, wyższy limit mini-job

    Ustawowa płaca minimalna wzrośnie o 41 centów 1 stycznia i będzie wynosić 12,82 euro brutto za godzinę. Ponieważ płaca minimalna ma również zastosowanie do mini-pracy, miesięczny limit zarobków dla nich wzrośnie. Od 1 stycznia będzie on wynosił 556 euro, w porównaniu z 538 euro wcześniej. To zapewni, że mini-praca będzie mogła być nadal wykonywana przez 10 godzin tygodniowo, a godziny pracy nie będą musiały być zmniejszane.

    Płaca minimalna zasadniczo dotyczy wszystkich pracowników. Istnieją wyjątki na przykład dla stażystów, osób samozatrudnionych i wolontariuszy.

    Dodatek za skrócony czas pracy możliwy przez dwa lata

    Od stycznia dodatek z tytułu skróconego czasu pracy będzie dostępny przez 24 miesiące. Rząd federalny podwoił tym samym maksymalny okres uprawnienia z poprzednich dwunastu miesięcy. Specjalne rozporządzenie ma zastosowanie przez ograniczony okres jednego roku. Jest to odpowiedź na rosnącą liczbę pracowników krótkoterminowych. „Według wstępnych, ekstrapolowanych danych, liczba osób pracujących w niepełnym wymiarze godzin we wrześniu 2024 r. wyniosła około 268 000, czyli o 76% więcej niż w roku poprzednim – i prawie trzy razy więcej niż we wrześniu 2022 r.”, wyjaśnia Federalne Ministerstwo Pracy i Spraw Socjalnych na swojej stronie internetowej. Przedłużenie ma pomóc w zabezpieczeniu zatrudnienia.

    Rosnące płace minimalne w przemyśle

    W nowym roku wzrosną również niektóre płace minimalne w poszczególnych sektorach. Na przykład w opiece geriatrycznej asystenci opieki otrzymają 16,10 euro (wcześniej 15,50 euro) za godzinę od 1 lipca, wykwalifikowani asystenci opieki z rocznym stażem 17,35 euro (wcześniej 16,50 euro), a specjaliści ds. opieki 20,50 euro (wcześniej 19,50 euro). Ma to zastosowanie w organizacjach opiekuńczych. W przypadku miejsc pracy w prywatnych gospodarstwach domowych podstawą jest ustawowa płaca minimalna w wysokości 12,82 euro, która została podniesiona w styczniu.

    Wyższe płace minimalne będą również w innych sektorach. W branży elektrycznej (z 13,95 do 14,41 euro od 1 stycznia 2025 r.), w branży dekarskiej (z 15,60 do 16 euro dla czeladników i czeladniczek od 1 stycznia 2025 r.) oraz w pracy tymczasowej (z 14 do 14,53 euro od 1 marca 2025 r.).

    Nowe przepisy podatkowe dotyczące odpraw

    Jeśli odprawa zostanie uzgodniona w ramach umowy o rozwiązaniu lub wypowiedzeniu umowy o pracę i zostanie wypłacona w całości w jednym roku kalendarzowym, od 2025 r. pracownicy będą musieli samodzielnie podjąć działania w celu zaoszczędzenia podatku. Do tej pory pracodawca automatycznie stosował tzw. zasadę piątej części przy obliczaniu podatku dochodowego i rozkładał obciążenie podatkowe na pięć lat. Od 2025 r. odprawy będą początkowo w pełni opodatkowane jako wynagrodzenie pracownika w miesiącu wypłaty. Pracownik musi następnie zastosować „zasadę piątej części” w swoim zeznaniu podatkowym – w przeciwnym razie może nie odzyskać nadpłaconego podatku dochodowego.

    Ubezpieczenie opieki długoterminowej staje się coraz droższe

    Stawka składki na ubezpieczenie pielęgnacyjne wzrośnie o 0,2 punktu procentowego z początkiem nowego roku. Wyniesie ona wówczas 3,6% dochodu podlegającego składkom. Według niemieckiego rządu wynika to z rosnącej liczby osób wymagających opieki i przewidywalnego zmniejszenia liczby osób opłacających składki.

    Więcej pieniędzy na opiekę

    Świadczenia dla osób wymagających opieki zostaną zwiększone. Między innymi nastąpi 4,5-procentowy wzrost zasiłku opiekuńczego, więcej pieniędzy na świadczenia rzeczowe i więcej funduszy dla osób przebywających w placówkach opiekuńczych.

    Zasiłek rodzicielski zostanie ograniczony

    Zmniejszony zostanie limit dochodu uprawniający do zasiłku rodzicielskiego. Jeśli dziecko urodzi się 1 kwietnia 2025 r. lub później, prawo do niego będą miały pary i rodzice samotnie wychowujący dzieci, których roczny dochód nie przekracza 175 000 euro. Wcześniej uprawnienie to wygasało dopiero przy dochodzie w wysokości 200 000 euro.

    Nowa „tabela düsseldorfska” dla alimentów na dzieci

    Alimenty na dzieci w separacji wzrosną tylko nieznacznie w nowym roku. Zgodnie z nową „tabelą düsseldorfską”, od 1 stycznia minimalne alimenty dla dzieci do 6. urodzin będą wynosić 482 euro zamiast 480 euro. Dla okresu od 6. do 12. urodzin 554 euro zamiast 551 euro, a dla okresu od 12. do 18. urodzin 649 euro zamiast 645 euro miesięcznie. W przypadku dorosłych dzieci należy zapłacić co najmniej 693 euro (zamiast dotychczasowych 689 euro). Stawka zależna od potrzeb dla studentów, którzy nie mieszkają z rodzicami lub rodzicem, wzrośnie z 930 do 990 euro.

    Zwiększenie limitów zwolnienia z zajęcia

    Ustawowe limity zwolnienia z zajęcia zostaną ponownie dostosowane 1 lipca. Gwarantują one minimalny poziom utrzymania dla zadłużonych osób z zarobkami. Jeśli uzyskany dochód przekracza podstawową kwotę zwolnienia, dłużnik zatrzymuje pewną kwotę dodatkowych zarobków. Kwota wolna od zajęcia jest również zwiększana, jeśli dłużnik jest prawnie zobowiązany do płacenia alimentów.

    Dla osób samotnych limit wolny od zajęcia wynosi obecnie 1.491,75 euro. W przeszłości limity zwolnienia z zajęcia były dostosowywane co dwa lata w oparciu o zmiany kosztów utrzymania w lipcu. Od 2021 r. odbywa się to corocznie. Limity zwolnienia z zajęcia są zaokrąglane w górę do następnej pełnej kwoty 10 euro zgodnie z zasadą zaokrąglania.

    Spadek świadczeń dla osób ubiegających się o azyl

    Każdy, kto złożył wniosek o azyl w Niemczech, otrzyma mniej pieniędzy na pokrycie kosztów utrzymania od 2025 roku. Miesięczne stawki świadczeń spadną o 13 do 19 euro miesięcznie. Kwota zależy od wieku wnioskodawcy oraz jego sytuacji życiowej i rodzinnej.

    Na przykład osoby samotne, które nie mieszkają we wspólnym mieszkaniu, otrzymają w przyszłości 441 euro miesięcznie. Wcześniej było to 460 euro. W przypadku par mieszkających we wspólnym mieszkaniu i osób ubiegających się o azyl w zbiorowym zakwaterowaniu miesięczna kwota spadnie z 413 do 397 euro. Stawki spadną również dla dzieci, młodzieży i dorosłych w wieku poniżej 25 lat.

    źródło: mdr.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj
    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x