Wzrasta liczba osób zaszczepionych, a większość ograniczeń dotyczących podróżowania w Europie została zniesiona: zarówno wczasowicze, jak i branża turystyczna mają nadzieję na poprawę sytuacji po miesiącach lockdownu spowodowanego przez pandemię koronawirusa. Touroperatorzy w Niemczech mówią o gwałtownym wzroście liczby rezerwacji. W czasie wakacji w niektórych popularnych miejscowościach może więc być tłoczno.
Potrzeba jednak czasu, aby turystyka zdołała wyjść z poważnego kryzysu wywołanego przez COVID-19. A dodatkowo niepokój budzi rozprzestrzenianie się wariantu Delta. Federalne stowarzyszenie lekarzy publicznej służby zdrowia odradza wyjazdy do kurortów, w których szerzy się ta odmiana koronawirusa. Ralph Schiller, dyrektor zarządzający biura podróży FTI, stwierdził, że od połowy maja 2021 r. rozpoczął się prawdziwy boom rezerwacyjny, a obecnie w każdym tygodniu rezerwacji jest tyle samo albo więcej niż w analogicznym okresie 2018/19 roku. Podobnie wygląda sytuacja u innych dużych touroperatorów. Popyt wzrósł przede wszystkim dzięki zniesieniu wymogów odbycia kwarantanny po powrocie z wakacji.
Ceny noclegów w Niemczech rosną
Tego lata popularnością cieszą się Hiszpania, Majorka, a także Grecja i Turcja. Ale podobnie jak w ubiegłym roku, wielu Niemców chce spędzić wakacje w kraju. Wszystko wskazuje na to, że wybrzeże i Alpy będą pełne turystów. Na topie są wyjazdy, podczas których można cieszyć się bliskim kontaktem z naturą. Panuje moda na turystykę pieszą i rowerową.
Jak wynika z analizy przeprowadzonej przez portal Check24, tego lata urlopowicze będą musieli sięgnąć głębiej do kieszeni, aby móc zatrzymać się w obiektach noclegowych w Niemczech, niż przed kryzysem koronawirusowym. „Zasadniczo w miesiącach letnich, w okresie wakacyjnym, ceny są wyższe. Pandemia koronawirusa i większa chęć spędzania urlopu w Niemczech wzmacniają ten efekt” – wyjaśnia menedżer Check24 Jan Kuklinski.
Pobyt w mieszkaniach wakacyjnych w Niemczech kosztuje w tym roku średnio około 108 euro za noc w miesiącach od czerwca do sierpnia. To o 18,6% więcej niż w trzech letnich miesiącach 2019 roku, który poprzedzał trudny rok pandemii COVID-19. Wzrost cen jest nawet bardziej zauważalny w przypadku hoteli i wynosi 24%. Tego lata turyści będą musieli zapłacić za nocleg średnio około 113 euro. Równocześnie jednak wzrosła gotowość urlopowiczów do wydawania większych pieniędzy – na przykład na ładniejsze hotele, jak ostatnio stwierdził szef TUI Deutschland Marek Andryszak. Niemcy są gotowi wydać na wakacje o około 25% więcej niż w 2019 roku.
Wciąż niewiele dalekich podróży
Na koniec maja liczba zarezerwowanych wczasów u touroperatorów i w biurach podróży przekroczyła o 33% poziom z kryzysowego lata 2020 roku. Wielu urlopowiczów podejmuje decyzję na ostatnią chwilę. „Pragnienie, aby wreszcie móc znowu podróżować, jest oczywiście ogromne, a luzowanie obostrzeń dotyczących podróżowania, jak również rosnąca liczba osób zaszczepionych, prowadzą do ożywienia w branży turystycznej” – wyjaśnia Alexandra Weigand z firmy Travel Data + Analytics GmbH (TDA). Jednak minie jeszcze trochę czasu, zanim uda się powtórzyć rekordy sprzed pandemii u touroperatorów i w biurach podróży. Mimo dużego popytu, według danych Deutscher ReiseVerband (DRV) liczba rezerwacji dokonanych w okresie do końca maja/początku czerwca stanowi tylko około jednej czwartej rezerwacji dokonanych w „normalnym” roku.
W przeliczeniu na centy i euro oznacza to, że tego lata, według TDA, osoby spragnione słońca wydały do tej pory prawie 2,3 miliarda euro na wakacje u touroperatorów. To o około 6,8 mld euro mniej niż w okresie poprzedzającym pandemię koronawirusa.
Prezes DRV Norbert Fiebig uważa, że w najlepszym wypadku uda się osiągnąć tylko około 40% obrotów z roku 2019, czyli poprzedzającego pandemię COVID-19. Uzasadnia to miedzy innymi tym, że w drugiej połowie roku nadal nie będzie można odbywać podróży do wielu odległych krajów. Dlatego firmy potrzebują jego zdaniem dalszego wsparcia ze strony rządu federalnego. Zaproponował, aby nadal mogły one korzystać ze wsparcia pomostowego w ostatnim kwartale tego roku.
Źródło: www.n-tv.de