Monety z wygrawerowaną hamburską salą koncertową Elbphilharmonie są wystawiane w serwisie eBay za tysiące euro. Jednak nie wszystkie z nich są tyle warte. Dlaczego więc niektórzy sprzedawcy żądają o wiele więcej pieniędzy za tę połyskującą monetę?
Błędy na monecie?
Odpowiedź: błędy mennicze. Jak sugeruje to słowo, odnoszą się one do niewielkich wad w materiale lub projekcie monety. Ponieważ produkowane monety podlegają ścisłej kontroli jakości, błędy mennicze są rzadkie, a zatem stanowią wartość dla kolekcjonerów.
Takie rzadkie błędy mennicze występują również w przypadku monety 2 € „Elbphilharmonie”. Nakład samej monety wynosi około 30 milionów sztuk. Moneta okolicznościowa znajduje się w portfelach od początku 2023 roku.
Innym znanym przykładem cennych błędnych nadruków z Hamburga jest moneta o nominale 50 pfennigów wybita przez mennicę w Hamburgu w 1949 r., kiedy w obiegu były monety z napisem „Republika Federalna Niemiec” zamiast wciąż obowiązującego napisu „Bank deutscher Länder” były już w obiegu, zgodnie ze stroną internetową MDM Münzhandelsgesellschaft z Brunszwiku. Obecnie wiadomo, że nadal istnieje tylko siedem takich monet. Według firmy, wartość jednej monety mieści się w pięciocyfrowym przedziale.
Rozpoznawanie cennych wad na monetach
Jak rozpoznać błędy mennicze? Istnieją różne rodzaje wad. Na przykład, istnieją tak zwane pęknięcia stempla, w którym to przypadku na monetach pojawiają się niewielkie pęknięcia. W innych przypadkach motyw stempla jest skręcony. W tym przypadku stempel nie jest wybity pod standardowym kątem na monecie. Ten wariant jest jednym z najczęstszych błędów menniczych. Na YouTube i w innych miejscach można znaleźć instrukcje dotyczące samodzielnego rozpoznawania błędów menniczych.
Ważne: Nawet jeśli monety są oferowane w serwisie eBay za duże pieniądze, nie oznacza to automatycznie, że zostaną sprzedane za taką wartość lub że mają taką wartość. Jeśli chcecie być pewni wartość monety, radzimy skontaktować się z ekspertem.
źródło: t-online.de