Miliony odbiorców gazu w Niemczech muszą przeznaczyć miliardy euro na ratowanie dostawców gazu, którzy popadli w kłopoty finansowe. Dlaczego? Nie rozumie tego nawet szef Niemieckiego Stowarzyszenia Lokatorów.
Dodatkowa opłata za gaz ma na celu ratowanie firm
Zdaniem Niemieckiego Stowarzyszenia Lokatorów, plan rządu federalnego dotyczący wprowadzenia dodatkowej opłaty za gaz przy jednoczesnym obniżeniu podatku VAT na gaz ziemny jest niezrozumiały. „Zupełnie nie rozumiem tej całej dodatkowej opłaty za gaz” – powiedział w sobotę szef stowarzyszenia Lukas Siebenkotten zabierając głos w dyskusji podczas „Dni otwartych drzwi rządu federalnego” w Berlinie.
Ostatecznie opłata ta ma na celu ratowanie firm. Można to zrobić bezpośrednio, tak jak to miało miejsce podczas kryzysu bankowego w 2008 roku – powiedział szef stowarzyszenia lokatorów. Siebenkotten dodał, że nie ma potrzeby obciążania dopłatą konsumentów, by potem powiedzieć im: ale za to teraz obniżymy podatek VAT.
Wraz z 7-procentowym podatkiem VAT dopłata wyniesie 2,588 eurocenta za kilowatogodzinę
Poprzez wprowadzenie od października dodatkowej opłaty za gaz w wysokości około 2,4 eurocenta za kilowatogodzinę, niemiecki rząd chce umożliwić przeniesienie na konsumentów kosztów zakupu tego paliwa, które gwałtownie wzrosły po tym jak Rosja mocno zmniejszyła dostawy. Wraz z 7-procentowym podatkiem VAT dopłata wyniesie 2,588 eurocenta. W ten sposób rząd federalny chce zapobiec upadłości firm i problemom z zaopatrzeniem w energię. Aby ulżyć konsumentom, przewidziano obniżenie podatku VAT na gaz ziemny z 19 do 7 procent, również od października.
Źródło: www.rtl.de