Przez dziesiątki lat naukowcy mieli nadzieję, że w końcu uda się opracować szczepionkę przeciwko rakowi. Prof. Thomas Seufferlein (58), prezes Niemieckiego Towarzystwa Walki z Rakiem, zdradził w rozmowie z niemieckim Bildem, że „w 2022 roku może zostać zatwierdzona pierwsza szczepionka przeciwko rakowi!”.
Szczepionki terapeutyczne u progu przełomu
Dzięki udanym testom szczepionek mRNA podczas pandemii koronawirusa, technologia ta jest obecnie o krok od dopuszczenia jej również do terapii nowotworów.
„Dane z badań nad szczepionkami mRNA przeciwko czerniakowi są naprawdę imponujące. Biorąc pod uwagę sytuację w zakresie danych, zatwierdzenie mogłoby nastąpić nawet w przyszłym roku” – powiedział profesor Seufferlein.
„Nie chodzi jednak o szczepionki profilaktyczne, lecz terapeutyczne, które pacjenci z nowotworami otrzymują w celu zwalczania już istniejącego guza. Dzięki technologii mRNA możliwe jest nawet opracowanie spersonalizowanych szczepionek opartych na indywidualnym guzie, które następnie skutecznie go zwalczają” – podkreślił prof. Seufferlein.
Szybkie zastosowanie po zatwierdzeniu
Jak długo pacjenci muszą czekać na szczepionki? Seufferlein tłumaczy, że nie potrwa to długo: „Po zatwierdzeniu szczepionki będą z pewnością szybko stosowane w dużych ośrodkach onkologicznych”.
Kto aktualnie pracuje nad tego typu szczepionkami? Niemiecki producent szczepionek przeciwko koronawirusowi firma Biontech testuje już szczepionkę przeciwko rakowi skóry w badaniu II fazy, a ostatnio ogłosiła również badania nad terapiami mRNA przeciwko rakowi jelita grubego. Również amerykański producent Moderna pracuje obecnie nad czterema terapiami przeciwnowotworowymi opartymi na mRNA.
Bild zapytał również o to, jakich innych innowacji spodziewa się ekspert od nowotworów w nadchodzącym roku. Prof. Seufferlein odpowiedział, iż „żadna inna dziedzina nie wytwarza tak wielu nowych metod terapeutycznych w tak krótkim czasie jak badania nad nowotworami. Celem wszystkich podejść badawczych jest opracowanie precyzyjnych terapii, które są dokładnie dopasowane do guza”.
Oprócz szczepień terapeutycznych istnieją inne obiecujące podejścia, takie jak terapia komórkowa CART i terapia przeciwciałami, chirurgia robotyczna, jeszcze bardziej precyzyjne napromieniowanie i teranostyka (łącząca terapię i diagnostykę) w medycynie nuklearnej, które mogą zrewolucjonizować leczenie pacjentów z nowotworami w ciągu najbliższych kilku lat.
źródło: www.bild.de
Zapomnieli dodac ale dodadza napewno ze dostepna i dzialajaca jedynie dla zaszczepionych minimum cztery razy.
Na pewno będzie tak samo skuteczna jak ta na covidło152
Porażka myślę że wiele leków czy szczepionek przeciwko różnym chorobom już dawno zostało wynalezionone teraz raptem już są i zaraz będą mogły ratować życie a do tej pory co było robione to wszystko to czysta hipokryzja .