Szczepionka przeciwko małpiej ospie zapewnia „silną ochronę” już po pierwszej dawce

    Analiza przeprowadzona przez brytyjski urząd zdrowia zaświadcza, że obecnie jedyna zatwierdzona szczepionka przeciwko małpiej ospie ma dobrą skuteczność. Liczba zakażeń w Niemczech nadal spada.

    Silna ochrona już po pierwszej dawce

    Według nowego badania, jedyna zatwierdzona dotychczas szczepionka przeciwko małpiej ospie już przy pierwszej dawce zapewnia „silną ochronę” przed chorobą. Po dwóch tygodniach od podania pierwszej dawki ocenia się, że szczepionka jest skuteczna w 78% – poinformowała brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowotnego (UKHSA). „Teraz wiemy, że pierwsza dawka szczepionki zapewnia silną ochronę przed małpią ospą” – powiedział Jamie Lopez-Bernal, epidemiolog z agencji.

    Wyniki oparte są na badaniu 363 przypadków małpiej ospy w Anglii w okresie od lipca do listopada. Według agencji jest to „najsilniejszy jak dotąd brytyjski dowód” na skuteczność szczepionki. Chodzi o szczepionkę wyprodukowaną przez niemiecko-duńskiego producenta Bavarian Nordic, która jest stosowana również w Niemczech. Drugie szczepienie podaje się 28 dni po pierwszej dawce. „Oczekuje się, że druga dawka zapewni jeszcze większą i dłużej trwającą ochronę” – powiedział Lopez-Bernal.

    Szczepionka ta, pod nazwą Imvanex, jest już od 2013 roku dopuszczona do użycia w Niemczech. Stosowana była dotychczas do ochrony przed ospą wietrzną, a od lipca tego roku także do ochrony przed małpią ospą. W USA i Kanadzie ta sama szczepionka jest już od kilku lat zatwierdzona przeciwko małpiej ospie pod nazwami Jynneos i Imvamune. Jest to tzw. żywa szczepionka. Wirus szczepionkowy został poddany atenuacji, czyli osłabieniu poprzez szereg pasaży w hodowli komórek zarodka kurzego. Jak podaje Instytut Roberta Kocha (RKI), szczepionka Jynneos jest obecnie dostępna w Niemczech.

    Małpia ospa jest znacznie mniej groźną odmianą ospy prawdziwej, która została wyeliminowana około 40 lat temu. Typowe objawy choroby to wysoka gorączka, obrzęk węzłów chłonnych i krostki przypominające ospę wietrzną. Choroba przenosi się przez bliski kontakt z ciałem i skórą. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dotyka ona głównie mężczyzn, którzy odbywają stosunki seksualne z innymi mężczyznami. Jeśli małpia ospa nie jest leczona, objawy zwykle ustępują samoistnie po dwóch do czterech tygodni.

    Szczepienia tylko dla niektórych grup

    Do tego roku choroba występowała głównie w Afryce Zachodniej i Środkowej, ale od maja rozprzestrzenia się na inne kraje. Jednak liczby zachorowań w Europie Zachodniej i Ameryce Północnej, od kilku miesięcy spadają. Pierwszy przypadek małpiej ospy w Niemczech odnotowano w maju.

    Od tego czasu do RKI zgłoszono 3.672 przypadki małpiej ospy ze wszystkich 16 niemieckich krajów związkowych; do tej pory nie odnotowano żadnego zgonu. Aktualnie liczba zachorowań w Niemczech maleje – od połowy października odnotowano jedynie jednocyfrowe liczby przypadków. Stała Komisja ds. Szczepień (Stiko) zaleca obecnie szczepienia przeciwko małpiej ospie tylko dla niektórych grup osób.

    W ramach profilaktyki poekspozycyjnej (PEP) należy zaszczepić osoby powyżej 18 roku życia, które w ciągu ostatnich 14 dni miały bliski kontakt z osobami ewidentnie zakażonymi. Szczepienia profilaktyczne zaleca się przede wszystkim dorosłym mężczyznom, którzy uprawiają seks z innymi mężczyznami i często zmieniają partnerów. Osoby, które w przeszłości były już szczepione przeciwko ospie, powinny obecnie otrzymać tylko jedną dawkę szczepionki – podaje Stiko. Obecnie RKI ocenia zagrożenie dla zdrowia populacji ogólnej ze strony małpiej ospy jako niskie.

    Źródło: www.spiegel.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    1 KOMENTARZ

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    1 Komentarz
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Dr.Oetker

    zapewnia „silną ochronę” już po pierwszej dawce…

    gdzieś to już słyszałem 😂😂😂

    1
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x