System ostrzegawczy, szkoła, kwarantanna: Berlin ogłasza nowe zasady walki z pandemią COVID-19

    Liczba zakażeń koronawirusem w Berlinie jest nadal wysoka, ale coraz więcej osób jest już zaszczepionych. Senat ogłosił we wtorek, jakie zasady postępowania w związku z pandemią COVID-19 będą obowiązywać w przyszłości. Podjęto decyzję o zmianie i dostosowaniu systemu ostrzegawczego. Jest też zgoda na skrócenie obowiązkowej kwarantanny w szkołach i placówkach dziennej opieki nad dziećmi z 14 do 5 dni. Rozmawiano również o możliwości organizacji imprez masowych, w których mogliby uczestniczyć zarówno ozdrowieńcy, jak i osoby zaszczepione.

    Oto decyzje podjęte przez Senat Berlina:

    • System ostrzegawczy zostanie rozbudowany. Do już istniejących kryteriów opartych o poziom zapadalności i zajętości łóżek szpitalnych na oddziałach intensywnej terapii dołączy wskaźnik hospitalizacji informujący o liczbie osób przyjętych do szpitala z powodu koronawirusa na 100.000 mieszkańców w ciągu siedmiu dni. Jeśli cztery osoby na 100.000 mieszkańców Berlina trafią do szpitala z powodu COVID-19, osiągnięty zostanie pierwszy poziom ostrzegawczy. Gdy liczba ta wzrośnie do ośmiu osób na 100.000 mieszkańców, nowy system wskaże drugi poziom ostrzegawczy. W przyszłości w codziennym raporcie dotyczącym sytuacji epidemicznej będzie mowa o tak zwanym wskaźniku hospitalizacji.
    • W razie potwierdzonego przypadku zakażenia koronawirusem w szkole lub w placówce dziennej opieki nad dziećmi, okres kwarantanny dla osób z najbliższego otoczenia zostanie skrócony z 14 do 5 dni. Chodzi o to, aby nawet w czasie pandemii dzieci i młodzież nie musiały przez dłuższy okres czasu żyć i uczyć się w odosobnieniu. „Obecnie jest 1.050 uczniów, u których testy dały wynik pozytywny” – poinformowała senator ds. zdrowia Dilek Kalayci (SPD). 3.886 uczniów jest aktualnie objętych kwarantanną. Wysyłanie całej klasy na kwarantannę nie jest już zgodne z duchem czasu, powiedziała Kalayci. Planowane skrócenie okresu kwarantanny bazuje na propozycji naukowca Christiana Drostena. Między piątym a czternastym dniem nadal pozostaje ryzyko, którego nie można wykluczyć, ale jest ono dopuszczalne, ponieważ w szkołach ciągle obowiązuje koncepcja higieny, w tym obowiązek noszenia masek, wyjaśniła Kalayci.
    • W klubach i dyskotekach w Berlinie obowiązuje teraz zasada „2G”. Wstęp mają tylko osoby zaszczepione i wyleczone. Nawet w pomieszczeniach zamkniętych nie jest tam już wymagane noszenie maseczek. Pozostałe propozycje dotyczące zasady „2G” będą jeszcze omawiane w przyszłym tygodniu.
    • Ma powstać koncepcja higieny obowiązująca w trakcie wyborów do Izby Deputowanych i do Bundestagu.

    Źródło: www.berliner-zeitung.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj
    Aktualne oferty pracy:
    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x
    \r\n <\/div>\r\n<\/div>\r\n","isUserRated":"0","version":"7.6.33","wc_post_id":"132066","isCookiesEnabled":"1","loadLastCommentId":"0","dataFilterCallbacks":[],"phraseFilters":[],"scrollSize":"32","url":"https:\/\/dojczland.info\/wp-admin\/admin-ajax.php","customAjaxUrl":"https:\/\/dojczland.info\/wp-content\/plugins\/wpdiscuz\/utils\/ajax\/wpdiscuz-ajax.php","bubbleUpdateUrl":"https:\/\/dojczland.info\/wp-json\/wpdiscuz\/v1\/update","restNonce":"45df7eeab0","is_rate_editable":"0","menu_icon":"https:\/\/dojczland.info\/wp-content\/plugins\/wpdiscuz\/assets\/img\/plugin-icon\/wpdiscuz-svg.svg","menu_icon_hover":"https:\/\/dojczland.info\/wp-content\/plugins\/wpdiscuz\/assets\/img\/plugin-icon\/wpdiscuz-svg_hover.svg","is_email_field_required":"1"}; var wpdiscuzUCObj = {"msgConfirmDeleteComment":"Na pewno chcesz usun\u0105\u0107 ten komentarz?","msgConfirmCancelSubscription":"Na pewno chcesz anulowa\u0107 t\u0105 subskrybcj\u0119?","msgConfirmCancelFollow":"Na pewno nie chcesz d\u0142u\u017cej obserwowa\u0107 tego u\u017cytkownika?","additionalTab":"0"}; /* */-->