Prawdziwa gratka dla fanów astronomii! We wtorek 14 czerwca będzie można po raz pierwszy w tym roku zaobserwować tzw. superksiężyc. Podczas tej pełni Księżyc znajdzie się bardzo blisko Ziemi: odległość wyniesie „tylko” jakieś 357.400 kilometrów. To około 30.000 kilometrów mniej niż w przypadku zwykłych pełni Księżyca.
Podczas takich nocy Księżyc wydaje się jaśniejszy nawet o 30%, ponieważ do Ziemi dociera więcej światła słonecznego, które jest odbijane przez Księżyc. Ponadto Księżyc wydaje się wówczas nawet o 14% większy.
Superksiężyc będzie można podziwiać dopiero wieczorem
Faza pełni Księżyca zostanie osiągnięta we wtorek już o godz. 13:51 – jednak o tej porze dnia Księżyc będzie słabo lub w ogóle niewidoczny. Zjawisko to będzie jednak można zaobserwować także wieczorem – różnica w wielkości będzie prawie niezauważalna dla ludzkiego oka.
Co więcej, prawdopodobnie tylko doświadczeni obserwatorzy Księżyca zauważą różnicę w jego wielkości w porównaniu ze zwykłymi pełniami. Ale zapewne wielu zwróci uwagę na to, że tego wieczoru będzie on świecić znacznie jaśniej niż zazwyczaj.
Kolejna okazja 13 lipca
Ci, którzy przegapią superpełnię Księżyca w ten wtorek, będą mogli zobaczyć to zjawisko ponownie 13 lipca – wówczas Księżyc znajdzie się nawet kilka kilometrów bliżej Ziemi.
Źródło: www1.wdr.de