Kolejna szczepionka przeciwko koronawirusowi została dopuszczona do obrotu w Unii Europejskiej. Komisja Europejska ogłosiła w środę późnym popołudniem, że zatwierdziła szczepionkę wyprodukowaną przez amerykańską firmę Moderna. Krótko przedtem swoją pozytywną opinię w sprawie jej dopuszczenia wydała Europejska Agencja Leków (EMA) w Amsterdamie.
Oznacza to, że wkrótce na rynku europejskim pojawi się kolejna szczepionka. Zgodnie z podpisaną umową ramową producent planuje sukcesywnie dostarczać kolejne partie preparatu (łącznie 160 milionów sztuk) do krajów członkowskich UE. „Będziemy mieli więcej niż wystarczającą ilość bezpiecznych i skutecznych szczepionek, aby chronić wszystkich Europejczyków”, powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.
W pierwszym kwartale do Niemiec trafią prawdopodobnie niecałe dwa miliony dawek
To, ile dawek otrzyma dany kraj UE, zależy od wielkości jego populacji. Jednak według federalnego ministra zdrowia Jensa Spahna, Niemcy otrzymają od Moderny 50 milionów dawek, czyli nawet więcej niż teoretycznie im przysługiwało. Ministerstwo twierdzi, że powodem jest to, że niektóre kraje UE nie chcą kupować szczepionki od tej firmy.
Jednocześnie federalny minister zdrowia wyjaśnił, że ze względu na to, że w początkowym okresie zdolności produkcyjne będą ograniczone, do Niemiec w pierwszym kwartale trafią prawdopodobnie niespełna dwa miliony dawek szczepionki Moderny. Pierwsza partia powinna dotrzeć już „w przyszłym tygodniu”.
Dwa i pół tygodnia temu Komisja Europejska zatwierdziła szczepionkę firmy BioNTech i Pfizer, która jest podawana w całej Europie od 27 grudnia.
Skuteczność szczepionki Moderny na poziomie około 94%
Badania kliniczne wykazały, iż szczepionka Moderny ma ponad 94-procentową skuteczność w zapobieganiu Covid-19. BioNTech i Pfizer oceniły skuteczność swojej szczepionki na 95%. Oba preparaty są oparte na nowej technologii i zawierają mały fragment informacyjnego RNA (mRNA), czyli informację o tym jak wytworzyć antygen szczepionkowy. Po podaniu szczepionki nasz organizm wytwarza białko S koronawirusa SARS-CoV-2, które nie powoduje choroby, ale będąc antygenem uruchamia układ odpornościowy, aby nauczyć go jak wytworzyć odpowiedź immunologiczną przeciw SARS-CoV-2.
Stany Zjednoczone już przed Bożym Narodzeniem wydały zgodę na awaryjne dopuszczenie do obrotu szczepionki firmy Moderna. Została ona również zatwierdzona w Kanadzie i Izraelu. W przeciwieństwie do szczepionki firm BioNTech i Pfizer, nie wymaga ona przechowywania w ekstremalnie niskiej temperaturze i dlatego jej dostarczanie może być dużo łatwiejsze.
Prawdopodobnie wkrótce zostanie dopuszczona do obrotu trzecia szczepionka
W najbliższych miesiącach oczekuje się wprowadzenia na rynek europejski kolejnych szczepionek. Następna w kolejce może być szczepionka AstraZeneca, która została awaryjnie dopuszczona do użytku w Wielkiej Brytanii i jest tam już stosowana. Komisja Europejska zamówiła do 400 milionów szczepionki AstraZeneca oraz 300 milionów dawek szczepionki BioNTech/Pfizer. Aktualnie Komisja Europejska prowadzi negocjacje z tym ostatnim producentem odnośnie ewentualnego zwiększenia dostaw.
W Unii Europejskiej mieszka w sumie prawie 450 milionów ludzi. Aby zyskać pełną ochronę przed zachorowaniem na Covid-19, należy przyjąć dwie dawki szczepionki w odstępie kilku tygodni.
Źródło: www.tagesschau.de