Unia Europejska zapewniła wsparcie finansowe dla rozwoju szczepionki firmy AstraZeneca. Teraz minister zdrowia Spahn domaga się „sprawiedliwego podziału” brytyjskiej szczepionki.
Spahn domaga się ograniczenia eksportu szczepionki AstraZeneca poza Unię Europejską
Po tym, jak AstraZeneca ogłosiła opóźnienia w dostawie swojej szczepionki przeciwko koronawirusowi, minister zdrowia Jens Spahn (CDU) ponowił swój apel o ograniczenie eksportu szczepionki. Powiedział, że jest za tym, aby „szczepionki opuszczające UE potrzebowały licencji”. Zapewniłoby to sprawiedliwy podział środków wyprodukowanych w Europie, powiedział Spahn we wtorek w ZDF „Morgenmagazin”.
AstraZeneca ogłosiła w piątek, że dostarczy do UE mniej dawek szczepionki przeciwko koronawirusowi niż planowano
Brytyjsko-szwedzka firma farmaceutyczna AstraZeneca ogłosiła w piątek, że na ten moment nie jest w stanie dostarczyć UE obiecanej ilości dawek szczepionki przeciwko koronawirusowi. Z drugiej strony nie ma być na razie żadnych opóźnień w dostawach do Wielkiej Brytanii. Spahn powiedział, że wynikające z tego niedobory muszą „dotknąć wszystkich sprawiedliwie i równo”. Nie chodzi o nastawienie „najpierw UE”, ale o „sprawiedliwy udział Europy”, tzn. sprawiedliwy udział Europejczyków w szczepionkach. Wcześniej Komisja Europejska zagroziła producentom szczepionek zakazem eksportu z powodu niedotrzymania obietnic dotyczących dostaw.
Spahn zwrócił uwagę, że UE zainwestowała około 336 mln euro, aby wesprzeć zwiększenie zdolności produkcyjnych firmy farmaceutycznej AstraZeneca. Opóźnienia wynikają z problemów w „fabryce w naszym europejskim łańcuchu dostaw”, jak podaje producent. Europejska Agencja Leków planuje do piątku podjąć decyzję, czy zatwierdzić szczepionkę firmy AstraZeneca.
Szczepionka nieodpowiednia dla osób starszych?
Spahn nie potwiedził zarzutów, że brytyjsko-szwedzka szczepionka jest nieodpowiednia dla starszych odbiorców. Gazeta „Handelsblatt” podała, że szczepionka firmy AstraZeneca ma tylko ośmioprocentową skuteczność u osób powyżej 65 roku życia. Gazeta powołała się na kręgi koalicyjne.
Spahn nazwał te doniesienia „spekulacjami” i zalecił poczekać z oceną, aż wyniki badań zostaną przeanalizowane, powiedział w ZDF. Na podstawie wyników badań naukowych w przyszłym tygodniu zostanie podjęta decyzja, „które grupy wiekowe zostaną zaszczepione w pierwszej kolejności tą szczepionką”.
Wciąż zbyt mało danych na temat skuteczności szczepionki u osób starszych
AstraZeneca stanowczo zaprzeczyła doniesieniom, że jej szczepionka jest rzekomo bardzo nieskuteczna u seniorów. Są one „całkowicie fałszywe”, ogłosił rzecznik we wtorek rano. Firma zwróciła m.in. uwagę na fakt, że brytyjska Agencja Regulacji Leków i Produktów Ochrony Zdrowia (MHRA) zatwierdziła ją również dla osób starszych. Badania wykazały, że szczepionka wywołała również silną odpowiedź immunologiczną u seniorów. Jednakże w badaniu tym stwierdzono również, że wciąż jest zbyt mało danych na temat skuteczności u osób starszych ze względu na małą liczbę przypadków.
Politycy UE krytykują AstraZeneca i plany eksportowe
Rzecznik ds. zdrowia Europejskiej Partii Ludowej w Parlamencie Europejskim, Peter Liese (CDU), ostro skrytykował firmę w związku z zapowiadanymi opóźnieniami w dostawie szczepionki. To jest „całkowicie nie do przyjęcia”, że AstraZeneca nadal dostarcza swoją szczepionkę do Wielkiej Brytanii, ale nie do UE, wbrew swoim zobowiązaniom umownym, Liese powiedział na ZDF „Morgenmagazin”.
źródło: www.spiegel.de