Wojna na Ukrainie, pandemia koronawirusa, inflacja: dla większości obywateli Niemiec ten rok był najgorszy od dawna. „W grudniu 2022 roku 61 proc. ankietowanych zgodziło się z następującym stwierdzeniem: „Jeśli wziąć pod uwagę obecne kryzysy i problemy, to mijający rok 2022 był najgorszym od dawna”. Odmiennego zdania było tylko 28 proc. respondentów” – pisze Thomas Petersen z Instytutu Demoskopii w Allensbach w artykule opublikowanym w środę we „Frankfurter Allgemeine Zeitung”. Lepiej wygląda sytuacja jeśli chodzi o bilans osobistych doświadczeń obywateli.
38 proc. ankietowanych uznało, że mijający 2022 rok był dla nich osobiście dobrym czasem
W odpowiedzi na pytanie „Czy mijający rok 2022 był dla Ciebie osobiście dobry, czy też nie?”, 38 proc. ankietowanych odpowiedziało, że rok ten był dla nich osobiście dobrym czasem. 34 proc. respondentów stwierdziło natomiast, że kończący się 2022 rok nie był dla nich dobry.
Dziesięć lat temu, gdy po raz ostatni zadano ankietowanym tak sformułowane pytanie, większość (53 proc.) stwierdziła, że dobiegający końca rok 2012 był dla nich dobry.
Widać już oznaki poprawy nastrojów
Petersen pisze jednak również, że ogólnie rzecz biorąc wydaje się, iż ocena ogólnej sytuacji wydaje się nieco poprawiać. „Już tylko” 73 proc. uczestników badania uważa, że obecna sytuacja jest powodem do niepokoju (pytanie brzmiało następująco: „Czy uważasz, że sytuacja w Niemczech jest dziś powodem do niepokoju, czy też nie?”). W październiku rekordowo wysoki odsetek respondentów (80 proc.) przyznał, że tak jest.
Jak podaje Instytut Demoskopii w Allensbach, pytanie to zostało zadane po raz pierwszy w 1996 roku. „Wówczas 73 proc. społeczeństwa uważało, że ówczesna sytuacja była powodem do niepokoju. W 2010 roku wartość ta spadła do 51 proc. W 2021 roku, w związku z pandemią koronawirusa, wzrosła do 65 proc.”
Źródło: www.t-online.de