Setki ukraińskich nauczycieli ubiegają się o pracę w Niemczech

    Do ministerstw edukacji w poszczególnych niemieckich krajach związkowych wpłynęły setki aplikacji od ukraińskich nauczycieli. W Hesji chęć podjęcia pracy zgłosiło dotąd 400 nauczycieli, którzy uciekli z objętego wojną kraju, natomiast w Berlinie – 300, jak donosi gazeta „Welt am Sonntag”, powołując się na ankietę przeprowadzoną w tamtejszych urzędach. Podobnie sytuacja wygląda w innych landach. Co więcej, wielu uchodźców podjęło już pracę w niemieckich szkołach.

    W Niemczech uczy się już 61 tysięcy ukraińskich uczniów

    Według doniesień gazety „Welt am Sonntag”, Bawaria zatrudniła 200 pracowników ze znajomością języka ukraińskiego, natomiast Saksonia – 122. W stolicy Niemiec zatrudniono 30 ukraińskich nauczycieli, w Hamburgu – 23, tyle samo w Szlezwiku-Holsztynie, w Dolnej Saksonii – 15, a w Saksonii-Anhalt – 8, przy czym wkrótce ma tam podjąć pracę kolejnych 14 osób.

    Przewodnicząca Stałej Konferencji Ministrów Edukacji i Kultury (niem. Kultusministerkonferenz, KMK), minister edukacji Szlezwika-Holsztynu Karin Prien, pozytywnie wypowiedziała się na ten temat. „Z naszego doświadczenia wynika, że ukraińscy nauczyciele są niesamowitą pomocą dla uczniów, ponieważ przede wszystkim zapewniają im wsparcie i dają poczucie bezpieczeństwa” – powiedziała w wywiadzie dla „Welt am Sonntag”. Według danych KMK, w Niemczech uczy się już 61 tysięcy ukraińskich uczniów.

    Korzyści może odnieść również sektor opieki w Niemczech

    Lisa Paus, nominowana na minister ds. rodziny, seniorów, kobiet i młodzieży, opowiedziała się za tym, by zatrudniać ukraińskich nauczycieli nie tylko do nauczania uczniów przybyłych z objętego wojną kraju. „Wiele Ukrainek, które tu przyjeżdżają, ma wysokie kwalifikacje” – powiedziała w wywiadzie dla gazet grupy medialnej Funke. „Przeszkodą jest jednak uznanie dyplomów” – dodała. Zamierza się opowiedzieć za krótkoterminowymi zmianami w tym zakresie.

    Na uchodźców z Ukrainy czekają również oferty pracy w sektorze opieki. „Z Ukrainy uciekły przede wszystkim kobiety, wiele z nich ma kwalifikacje pielęgniarskie lub medyczne” – powiedział „Welt am Sonntag” Gerald Gaß, prezes niemieckiego stowarzyszenia szpitali.

    Źródło: www.n-tv.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj
    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x