Rozpoczyna się sezon grzybowy, a liczba zagrażających życiu pomyłek znów rośnie. W Norwegii w klinice Agder od kilku dni hospitalizowani są grzybiarze, którzy niestety umieścili niewłaściwe grzyby w swoich koszykach.
Silnie trujący grzyb łudząco przypomina kurki
Wszystkich pacjentów łączy jedno: byli przekonani, że znaleźli kurki. Zamiast tego sięgnęli po wysoce trujące zasłonaki spiczaste. Anne Cathrine Nyberg jest ordynatorem oddziału w szpitalu Sørlandet i ostrzega przed tym grzybem.
Powiedziała norweskiemu portalowi VG: „Obecnie mamy sporo pacjentów. Ich stan jest bardzo poważny, cierpią na niewydolność nerek. Może się nawet zdarzyć, że uratuje ich tylko przeszczep nerki”.
Należy dodać, że dotknięci chorobą pacjenci jedli grzyby niezależnie od siebie. „To nie jest grupa, to nie jest rodzina. Pacjenci nie znają się nawzajem”. Widać więc, jak łatwo jest wielu ludziom pomylić trującego zasłonaka spiczastego z kurką. Nyberg kontynuuje: „Dlatego chcemy teraz wszystkich ostrzec”.
Niebezpieczny grzyb występuje również w Schwarzwaldzie
Ryzyko pomyłki jest bardzo wysokie z kilku powodów. Zasłonak spiczasty często rośnie obok kurki, ponieważ oba uwielbiają tę samą kwaśną glebę lasów iglastych.
Z zewnątrz trujący grzyb przypomina głównie młode kurki, które wciąż mają nienaruszony kapelusz. W Niemczech ten niebezpieczny grzyb jest szczególnie rozpowszechniony w Schwarzwaldzie. Jest on spokrewniony z równie silnie trującym zasłonakiem rudym, który jest jednak bardzo rzadki w Niemczech.
Zasłonak spiczasty jest jednym z najbardziej trujących grzybów w Europie. Zawiera trującą orellaninę, powodującą powolne zatrucie organizmu.
Ryzyko zatrucia jest bardzo wysokie, ponieważ wystarczy spożycie nawet niewielkich ilości. Anne Cathrine Nyberg: „Nawet ilość odpowiadająca połowie kostki cukru może spowodować trwałe uszkodzenie zdrowia”.
Pojedynczy trujący grzyb, który znajduje się obok kurek i jest z nimi gotowany, może zatem stanowić ogromne zagrożenie. Niestety, smakuje również wyśmienicie.
Kiedy pojawiają się objawy, jest już praktycznie za późno
Najgorsze jest to, że pierwsze objawy pojawiają się dopiero trzy do sześciu dni po posiłku. „Na początku występują objawy grypopodobne z gorączką. Następnie organizm przestaje wydalać mocz i dochodzi do niewydolności nerek”.
Aby zachować bezpieczeństwo, należy wybierać tylko większe kurki, które mają już typowy kształt trąbki z postrzępioną krawędzią.
Ogólnie rzecz biorąc, fani grzybów powinni jednak zbierać tylko to, co znają – i najlepiej, aby ich znaleziska zostały sprawdzone przez specjalistów w zakresie grzybów.
Źródło: www.bild.de
Te osoby w ogóle nie powinni chodzić na grzyby, nie znają żadnych grzybów – Jak ten to co pisze, to w życiu nie widział Kurki, czyli nigdy nie był na grzybach, nawet w 1 % nie przypominają Kurek – 65 lat temu już chodziłem w Polsce z rodzicami na grzyby a mieszkaliśmy na wiosce, to praktycznie co dzień na grzyby jak był na nie czas i takich kurek nie widziałem, później moje dzieci grzyby jedli, łyżeczką byli karmieni grzybami a zwłaszcza smażone i nigdy nie było żadnego problemu MOJA RADA – nie katalog, nie zbieraj żadnego jak go nie znasz,… Czytaj więcej »
a do tego na zdjęciu nie ma kurki. po lewej to ten niby trujący a po prawej pieprznik trąbkowy jadalny i bardzo fajny. rzetelnośc dziennikarska.