Saksoński Urząd Ochrony Konstytucji sklasyfikował Pegidę jako ruch ekstremistyczny!

    Stowarzyszenie „Pegidy” jest od teraz uważane w Saksonii za ruch o charakterze ekstremistycznym. Tę decyzję ogłosił Urząd Ochrony Konstytucji w Dreźnie. Członkowie stowarzyszenia są na celowniku władz.

    Ruch niezgodny z konstytucją

    Saksoński Urząd Ochrony Konstytucji zaklasyfikował ksenofobiczny ruch Pegida (niem. Patriotische Europäer gegen die Islamisierung des Abendlandes, czyli Patriotyczni Europejczycy przeciw Islamizacji Zachodu) jako „udowodnione przedsięwzięcie ekstremistyczne”. Pegida jest teraz „nieodzowną częścią prawicowej sceny ekstremistycznej” – ogłosił w piątek Urząd Ochrony Konstytucji w Dreźnie. Pegida została sklasyfikowana jako ruch niezgodny z konstytucją, a jej protagoniści znajdują się pod obserwacją.

    Ruch ten początkowo przyciągał „heterogeniczną społeczność”, ale z biegiem lat „stawał się coraz bardziej skrajnie prawicowy” – ogłosił Urząd Ochrony Konstytucji. Z biegiem lat Pegida stawała się coraz bardziej radykalna – zarówno pod względem ideologicznym, jak i werbalnym.

    Wpływ skrajnie prawicowych przywódców

    „Publicznie propagowane są stanowiska, niezgodne z kanonem wartości Ustawy Zasadniczej  Niemiec” – to główny zarzut wobec Pegidy. Obejmuje on „fakt, że parlamentaryzm jest trwale znieważany, a rządy prawa są odrzucane”. Ponadto regularnie pojawiają się wpisy zawierające treści wrogie Żydom, Muzułmanom i mniejszościom.

    Władze odniosły się również do działalności skrajnie prawicowych przywódców na różnego rodzaju wydarzeniach – dotyczy to przede wszystkim demonstracji. Ruch działa jak „zawias między ekstremistami i nie-ekstremistami”.

    Minister spraw wewnętrznych opowiada się za podziałem

    Pod obserwacją znajduje się aktualnie stowarzyszenie Pegida, jak również jej najbliższe otoczenie, z aktywistami na czele, jak wyjaśnił Urząd Ochrony Konstytucji. „Pokojowi uczestnicy” demonstracji Pegidy nie są przedmiotem obserwacji.

    Minister spraw wewnętrznych Saksonii, Roland Wöller (CDU), określił ten podział jako „od dawna spóźniony”. „Publicznie wygłaszane są ekstremistyczne oświadczenia, niezgodne z wartościami naszej Ustawy Zasadniczej” – powiedział w piątek w Dreźnie. Jednocześnie wyjaśnił, że nikt, kto demonstruje pokojowo i korzysta ze swojego podstawowego prawa do wolności słowa, nie będzie brany pod lupę. „Jednak stanowczo sprzeciwiamy się tym, którzy chcą obalić nasz porządek konstytucyjny”.

    Źródło: www.t-online.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj
    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x