Saksonia-Anhalt płaci Syryjczykom powracającym do ojczyzny 1000 euro

    Opłata w wysokości 1000 euro, której domagał się Jens Spahn (CDU) za każdego Syryjczyka, który dobrowolnie opuści Niemcy, jest już od dawna wypłacana w Saksonii-Anhalt.

    Minister spraw wewnętrznych Tamara Zieschang (CDU) poinformowała o tym parlament krajowy w środę podczas debaty na wniosek grupy parlamentarnej AfD.

    Do tej pory w 2024 r. dobrowolnie wyjechało 17 Syryjczyków

    Program ośrodków powrotów jest finansowany wyłącznie ze środków państwowych. Program jest dostępny od 2020 r. Może z niego skorzystać każdy uchodźca mieszkający w Saksonii-Anhalt, który wraca na stałe do swojego kraju.

    W tym roku 17 Syryjczyków spakowało już walizki i wyjechało. Dwóch z nich skorzystało w tym celu ze wsparcia finansowego. Zieschang chciałaby zobaczyć więcej: „Zwiększone wykorzystanie zapomogi jest wyraźnie mile widziane”, ogłosiła w parlamencie.

    Minister skupia się jednak nie tylko na dobrowolnych działaniach, ale przede wszystkim na powrocie Syryjczyków, którzy są zobowiązani do opuszczenia kraju. Obecnie w Saksonii-Anhalt mieszka 289 osób ze statusem „deportowany”.

    Jednak państwo ma związane ręce. Tamara Zieschang wzywa zatem rząd federalny do stworzenia warunków dla procedury etapowej. „Saksonia-Anhalt wdroży tę procedurę bez żadnych „ale” dla Syryjczyków, którzy są zobowiązani do opuszczenia kraju”, wyjaśniła.

    Przestępcy deportowani w pierwszej kolejności

    Minister chce w pierwszej kolejności deportować przestępców do Syrii. Następnie samotnych mężczyzn, którzy nie pracują ani nie uczą się. „Musimy działać”, to jasne przesłanie polityk CDU.

    Jednak w swoim przemówieniu dała również jasno do zrozumienia, że 3000 naturalizowanych Syryjczyków w Saksonii-Anhalt jest mile widzianych i pozostanie. Podobnie jak ich 1500 rodaków z pozwoleniem na pobyt stały.

    Minister wezwała również rząd federalny do podjęcia działań na rzecz ponownego włączenia Syrii do programu REAG/Garp 2.0. Wspiera on dobrowolne wyjazdy – w 90 procentach finansowane przez UE.

    Wolne i Hanzeatyckie Miasto Hamburg wypłaciło do tej pory 300 euro zwrotu kosztów podróży dla dorosłych (dzieci do dwunastego roku życia otrzymują połowę). W tym roku dziewięciu Syryjczyków podróżowało dobrowolnie. Od 2025 r. dodatek na podróże będzie wynosił jedynie 200 euro, ale pomoc na rozpoczęcie działalności wyniesie 1000 euro (500 euro dla każdej osoby poniżej 18 roku życia). Rzecznik władz wewnętrznych: „Zauważamy rosnące zapotrzebowanie”.

    źródło: bild.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    1 KOMENTARZ

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    1 Komentarz
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Marta

    Przestępcy wrócą bez dokumentów 🤣🤣🤣🤣🤣.
    Płacę podatki,kurwa nie dla terrorystów!!!!
    Mi NIKT nie dał złamanego centa!!!!

    1
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x