Obowiązujący do tej pory wymóg poddania się kwarantannie przez osobę mającą styczność z osobą narażoną na zakażenie, np. po kontakcie z chorym na COVID-19, został właśnie zniesiony przez Trybunał Administracyjny Badenii-Wirtembergii.
W wydanym w środę orzeczeniu sąd stwierdził, że brak jest wystarczających podstaw do przyjęcia, iż mogło dojść do zarażenia się takich osób koronawirusem. Postanowienie Trybunału nie podlega zaskarżeniu.
Spór prawny dotyczył obowiązku poddania się kwarantannie w związku z trwającą pandemią koronawirusa. Wątpliwość budziło to, czy muszą ją odbyć zarówno osoby mające bezpośredni kontakt z zakażonym COVID-19, jak i osoby, które miały z nimi styczność (np. członkowie tego samego gospodarstwa domowego, członkowie rodzin uczniów, którzy mieli kontakt z kolegą, u którego wykryto zakażenie wirusem SARS-CoV-2).
Trybunał Administracyjny w Mannheim doszedł do wniosku, że ustawa o zapobieganiu chorobom zakaźnym nie przewiduje nakazu odbycia kwarantanny przez osoby, które miały styczność z inną osobą narażoną na zakażenie wskutek kontaktu z chorym na COVID-19. W uzasadnieniu sędziowie stwierdzili między innymi, że zgodnie z oceną Instytutu Roberta Kocha, członkowie gospodarstw domowych, do których należą osoby, które miały bezpośredni kontakt z zakażonym, nie mogą być zakwalifikowani jako podejrzani o zakażenie jedynie z powodu ich przynależności do owego gospodarstwa domowego.
Źródło: www.stuttgarter-nachrichten.de