Jeśli płaca minimalna w Niemczech wzrośnie, liczba pracowników zarabiających tak mało, że przysługuje im Bürgergeld, czyli zasiłek obywatelski, zmniejszy się. Tak wynika z informacji przekazanych przez Instytut Badań nad Zatrudnieniem. Wzrost ten może być bardzo opłacalny dla państwa pod kilkoma względami.
Miliony euro rocznie
Wzrost płacy minimalnej w Niemczech prawdopodobnie wygeneruje miliardy dodatkowych przychodów dla kraju. Rząd federalny zaoszczędzi „co najmniej kilkaset milionów euro rocznie na wydatkach na zasiłek obywatelski”, powiedział Enzo Weber z Instytutu Badań nad Zatrudnieniem (IAB) gazecie Handelsblatt z siedzibą w Düsseldorfie. Ponadto wzrosłyby wpływy z podatków i składek na ubezpieczenie społeczne.
Podwyżka płacy minimalnej zmniejszy liczbę pracowników, którzy pracują, ale zarabiają tak mało, że przysługuje im również zasiłek obywatelski. Obecnie dotyczy to około 800 000 osób i wiele z nich straciłoby prawo do przynajmniej części lub całości dochodu obywatelskiego, gdyby płaca minimalna została podniesiona, wyjaśnia Weber.
Jeśli płaca minimalna wzrośnie, pracownicy muszą również płacić podatki i składki na ubezpieczenie społeczne w wysokości około 40% od dodatkowych zarobków, tłumaczy ekspert rynku pracy. Pracodawcy również zapłacą 20% za swój udział w składkach na ubezpieczenie społeczne. Podsumowując, wzrost dla państwa prawdopodobnie „wyniesie kilka miliardów euro rocznie”.
Wzrost płacy minimalnej
Komisja ds. płacy minimalnej zaleciła w piątek rządowi federalnemu, aby płaca minimalna została podniesiona z obecnych 12,82 euro do 13,90 euro w przyszłym roku, a następnie do 14,60 euro w 2027 roku. Federalna minister pracy, Bärbel Bas (SPD) ogłosiła, że zainicjuje teraz wdrożenie tego zalecenia.
Źródło: www.welt.de
A te miliardy od razu popłyną na wukraine, albo na promocję LPG+ w Zimbabwe.
Tylko dlaczego nie mówią o tym o ile ceny pójdą w górę? Truskawki za rok będą minimum po 15€ za kilo?
BERLIN – To niczego nie zmieni – A co z Milionami a takich jest 10 Razy więcej Rencistów którzy mają renty poniżej zasiłku i pobierają dodatkowo Bürgergeld do minimum na życie – Aby godnie żyć przy dzisiejszych rosnących Cenach to stawka minimalna musi być 20 Euro a przy tych stawkach proponowanych jedynie będzie się pogłębiać ubóstwo, ile zarobi, 8 – 9 Euro netto więcej dziennie na 1 Kebab i kto będzie zatrudniany NIE NIEMCY tylko tania siła robocza
To jest najbardziej idiotyczny tok myślenia… niech zrobią płacę minimalną milion euro za godzinę to dopiero będą TRYLIARDY z podatków. A to że padną małe biznesy i inflacja wystrzeli w kosmos to się przemilczy. Idiotyczny rząd pijawek.