Ruszył jeden z pierwszych ważnych procesów dotyczących nadużyć finansowych związanych z programem pomocy przyznawanej w związku z pandemią koronawirusa (tzw. Corona-Soforthilfe). Przed sądem w Monachium stanął mężczyzna pochodzący z Gelsenkirchen, który odpowie za próbę wyłudzenia milionów euro dotacji.
Oskarżony złożył 91 wniosków o dotacje na łączną kwotę 2,5 mln euro
Według prokuratury, nieuprawniony do ubiegania się o pomoc publiczną 31-latek złożył wnioski o przyznanie dotacji na łączną kwotę ponad 2,5 mln euro. Otrzymał jednak pieniądze tylko na 3 z łącznej liczby 91 wniosków złożonych w sześciu krajach związkowych. W Berlinie, Hesji i Badenii-Wirtembergii pozyskał w sumie 67.776 euro. W przypadku pozostałych wniosków nie doszło do wypłaty środków pomocowych.
Największą kwotę dotacji mężczyzna próbował wyłudzić w Bawarii (łącznie 1,1 mln euro). W okresie od końca marca do końca kwietnia 2020 r. złożył w tamtejszych urzędach 23 wnioski. Oskarżony był też bardzo aktywny w Nadrenii Północnej-Westfalii, gdzie wpłynęły 32 wnioski na łączną kwotę 784.000 euro, oraz w Berlinie, gdzie złożył w sumie 24 wnioski o dofinansowanie na kwotę nieco poniżej 356.000 euro.
Prokuratura w Niemczech bada tysiące przypadków możliwych nadużyć finansowych
Według prokuratury, mężczyzna, który ostatnio mieszkał w Londynie, chciał przelać pieniądze z konta w Sparkasse Dortmund na zagraniczną giełdę kryptowalut. Udało mu się przelać 36.000 euro.
Dokonując oszustw w celu wyłudzenia dotacji, mężczyzna miał ponoć podawać we wnioskach niekiedy fikcyjne, a niekiedy rzeczywiście istniejące przedsiębiorstwa, z których wiele należało do branży gastronomicznej i spożywczej.
Oprócz tej sprawy, prokuratorzy w całym kraju badają tysiące innych przypadków podejrzeń o dokonanie oszustw mających na celu wyłudzenie środków pomocowych. Szacuje się, że w listopadzie, w samej tylko Nadrenii Północnej-Westfalii w wyniku nadużyć finansowych związanych z dotacjami skarb państwa mógł ponieść straty sięgające ponad 30,1 mln euro. Za podejrzany uznano mniej więcej co setny zatwierdzony wniosek.
Źródło: www.spiegel.de