„Ruhetage” w okresie Świąt Wielkanocnych w Niemczech – oto, co to konkretnie oznacza!

    W związku z drastycznie rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem, rząd federalny i rządy krajów związkowych wprowadzają w całych Niemczech na czas Wielkanocy najostrzejszy lockdown od momentu wybuchu pandemii.

    Święta Wielkanocne będą okresem wyjątkowo ostrego lockdownu. Wielki Czwartek i Wielka Sobota zostały zdefiniowane jako „dni odpoczynku” (niem. „Ruhetage”) i będą się wiązały z daleko idącymi ograniczeniami w kontaktach. W ciągu pięciu następujących po sobie dni będzie obowiązywać zasada „Zostajemy w domu” (więcej o ustaleniach niemieckiego rządu tutaj).

    „Dni odpoczynku” w okresie Świąt Wielkanocnych w Niemczech – co to oznacza?

    Wielki Czwartek i Wielka Sobota są w tym roku uznawane za dni odpoczynku. Według kanclerz Angeli Merkel (CDU) zasady obowiązujące w te dwa dni są porównywalne z zasadami obowiązującymi w niedziele i święta. Wszelkie przedsiębiorstwa będą z reguły zamknięte.

    Kto może otworzyć?

    W Wielki Czwartek i Wielką Sobotę sklepy w Niemczech muszą być zamknięte. Sklepy spożywcze mogą być otwarte w sobotę, stacje benzynowe w oba dni.

    Co z branżą restauracyjną?

    Tutaj również obowiązują ścisłe zasady koronawirusowe: Jeśli restauracje na wolnym powietrzu są otwarte, będą zamknięte w ciągu pięciu dni od Wielkiego Czwartku do Poniedziałku Wielkanocnego włącznie.

    Czy muszę pracować w Wielki Czwartek i Wielką Sobotę?

    Z reguły nie wolno pracować w dniu wolnym od pracy, a także w niedziele i święta. Oczywiście nie oznacza to, że wszystko stoi w miejscu. Jednakże praca w tych dniach może być wykonywana tylko wtedy, gdy prawo wyraźnie na to zezwala lub gdy udzielono specjalnego pozwolenia – na przykład dla policji, służb ratunkowych i personelu szpitalnego. UWAGA! Nie jest wykluczone, że w ciągu najbliższych dni kraje związkowe opracują własne szczegółowe zasady dotyczące dni odpoczynku (jak tylko zapadną decyzje w poszczególnych krajach związkowych, napiszemy o tym osobny artykuł – aktualnie znane są tylko wstępne ustalenia, żadnych konkretów).

    Z kim wolno mi się spotkać?

    Spotkania prywatne są ograniczone do dwóch gospodarstw domowych, w których może brać udział maksymalnie pięć osób. Dzieci w wieku poniżej 14 lat nie są liczone. Jeżeli zachorowalność w danym regionie przez trzy dni z rzędu przekracza 100, jedno gospodarstwo domowe będzie miało możliwość spotkania się tylko z jedną osobą. Zbieranie się w miejscach publicznych jest generalnie zabronione.

    Czy mogę podróżować?

    Rząd federalny i kraje związkowe w dalszym ciągu apelują do wszystkich obywateli o powstrzymanie się od niepotrzebnych podróży na terenie Niemiec, a także za granicę. Dotyczy to również podróży w obrębie własnego kraju związkowego.

    Czy w kościołach mogą się odbywać nabożeństwa?

    W okresie wielkanocnym nabożeństwa i inne imprezy religijne w Niemczech mają odbywać się tylko wirtualnie. Rządy federalne i krajów związkowych zapowiedziały, że zwrócą się z tym żądaniem do wspólnot religijnych.

    Co będzie po Wielkanocy?

    Władze federalne i krajów związkowych przedłużyły lockdown do po Wielkanocy: będzie on obowiązywać do 18 kwietnia. Hamulec bezpieczeństwa, który został uzgodniony już na początku marca, ma być konsekwentnie wdrażany. W związku z tym w danym regionie ponownie będą obowiązywały ścisłe ograniczenia, jeżeli 7-dniowa zapadalność na 100 000 mieszkańców będzie wyższa niż 100 przez trzy dni z rzędu.

    źródło: www.swr.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    2 KOMENTARZE

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    2 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Wiktor

    Wiecej testów, wiecej testów !!😀

    Marek

    Wielki Czwartek w Hessen nie jest świętem. Pracuję przy metalu i elektronice i muszę przyjść w ten dzień normalnie do pracy.

    2
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x