Rozpoczął się strajk ostrzegawczy na lotnisku Berlin-Brandenburg. 300 lotów odwołanych!

    Związek zawodowy Verdi od rana prowadzi strajk na lotnisku Berlin-Brandenburg. Oznacza to utrudnienia dla pasażerów, problem dotyczy bowiem około 300 lotów.

    Odwołano 300 lotów

    Na lotnisku Berlin-Brandenburg (BER) rozpoczął się duży strajk ostrzegawczy – pierwszy od kilku lat o tak poważnych konsekwencjach. Potwierdził to rzecznik związku zawodowego Verdi wczesnym rankiem w środę. Związek wezwał 6 tys. pracowników lotniska, służb obsługi naziemnej i ochrony lotniska do przerwania pracy do godz. 23.59. W związku z tym, w środę na lotnisku BER nie będzie obsługiwany żaden ruch pasażerski. Pierwotnie planowano 300 startów i lądowań z około 35 tysiącami pasażerów.

    Verdi domaga się 500 euro więcej wynagrodzenia miesięcznie dla pracowników obsługi naziemnej i lotniska, a układ zbiorowy miałby obowiązywać przez dwanaście miesięcy. W obu negocjacjach strona pracodawców domaga się przede wszystkim znacznie dłuższych okresów obowiązywania umów.

    Lufthansa oferuje zmianę rezerwacji i bilety kolejowe

    Podróżni, którzy ucierpią z powodu strajku, będą musieli skontaktować się ze swoimi liniami lotniczymi. Lufthansa oferuje zmianę rezerwacji: „W przypadku odwołania lotu, Lufthansa bezpłatnie i zazwyczaj automatycznie zmieni rezerwację na inny rejs i poinformuje o tym fakcie za pośrednictwem telefonu komórkowego. Jeśli nie otrzymasz wiadomości od Lufthansy, sprawdź aktualny status swojej rezerwacji” – czytamy na stronie przewoźnika.

    W przypadku lotów w obrębie Niemiec lub do Bazylei czy Salzburga, bilety można zamienić na bilety kolejowe Deutsche Bahn. Linia lotnicza Ryanair ogłosiła w internecie, że klienci będą informowani o zmianach w swoich lotach przez e-mail lub SMS. Na stronie pojawiła się jednak informacja, że dziś będą prowadzone prace konserwacyjne – również w aplikacji.

    Ostatni duży strajk ostrzegawczy miał miejsce w 2018 r.

    Ostatni, jak dotąd, duży strajk ostrzegawczy o podobnych konsekwencjach miał miejsce kilka lat temu. W kwietniu 2018 r. w całych Niemczech trzeba było odwołać setki lotów, ponieważ negocjacje zbiorowe pracowników komunalnych i federalnych nie przyniosły rezultatów. W ośmiu krajach związkowych dziesiątki tysięcy pracowników przerwało pracę w ramach strajku ostrzegawczego.

    Oprócz lotnisk, w wielu miejscach ucierpiał także lokalny transport publiczny, przedszkola, przychodnie, administracja i kryte pływalnie. Lotniska wówczas brały udział w strajku, ponieważ nawet po prywatyzacji wielu pracowników komunalnych nadal pracowało w takich obszarach jak kontrola bagażu czy przy kontroli osobistej.

    Źródło: t-online

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj
    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x