Rozmowa Zełenski-Steinmeier: prezydent Ukrainy zaprosił kanclerza Niemiec Olafa Scholza i prezydenta Franka-Waltera Steinmeiera do Kijowa

    Po tygodniach napięć dyplomatycznych związanych z planowaną wizytą prezydenta Niemiec na Ukrainie, do której ostatecznie nie doszło, pojawiają się nowe próby zbliżenia między Berlinem a Kijowem. Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier rozmawiał w czwartek przez telefon z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Jak donoszą media, podczas około 45-minutowej rozmowy Steinmeier zapewnił Zełenskiego o pełnym poparciu ze strony Niemiec.

    Odmowa przyjęcia Steinmeiera pogorszyła relacje między Niemcami a Ukrainą

    Przyczyną spięcia na linii Ukraina-Niemcy była zaplanowana na połowę kwietnia wizyta prezydenta Niemiec w Kijowie, dokąd miał się udać wraz z innymi europejskimi przywódcami. Steinmeier od wielu dni przygotowywał się do wspólnego wyjazdu z polskim prezydentem, ale na krótko przed nim został zaskoczony odmową przyjęcia przez rząd ukraiński. W pisemnej nocie z Kijowa Steinmeier otrzymał wówczas bardzo wyraźny sygnał, że nie jest mile widziany w stolicy Ukrainy. Prawdopodobną przyczyną odmowy przyjęcia prezydenta Niemiec był wcześniejszy prorosyjski kurs Steinmeiera.

    Sprawa ta przyczyniła się do pogorszenia stosunków dyplomatycznych między oboma krajami; w kręgach rządowych w Niemczech mówiło się o „afroncie”. Kanclerz Olaf Scholz (SPD) odmówił niedawno wyjazdu na Ukrainę, uzasadniając to między innymi tym, że ​​sposób, w jaki Ukraina potraktowała Steinmeiera, stoi „na przeszkodzie” jego własnej wizycie.

    Kto pojedzie do Kijowa?

    Rozmowa telefoniczna między Steinmeierem a Zełenskim może teraz coś zmienić w relacjach między oboma krajami. Wyjaśniono drażliwe kwestie, a Zełenski zaprosił do Kijowa prezydenta Niemiec, kanclerza oraz ministrów rządu federalnego. Na razie nie wiadomo, czy Steinmeier zamierza osobiście udać się do Kijowa. Jeśli jednak jego stosunki z ukraińskim rządem uległy ociepleniu, wówczas argumentacja Scholza, który wstrzymuje się z przyjazdem na Ukrainę z powodu kwietniowego afrontu, nie będzie już miała racji bytu.

    Wśród członków SPD pojawiła się nadzieja, że kanclerz wkrótce zmieni zdanie i uda się z wizytą do Kijowa. Mówi się o „ważnym znaku solidarności”. Niektórzy obstawiają, że Scholz pojedzie na Ukrainę razem z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, który w najbliższy poniedziałek przyjeżdża do Berlina.

    Wizytę w Kijowie planują niemiecka minister spraw zagranicznych oraz przewodnicząca Bundestagu

    Tymczasem niektórzy politycy mają już konkretne plany podróży do objętej wojną Ukrainy. Jedną z nich jest minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock, która zapowiedziała, że wkrótce uda się na rozmowy do Kijowa. Nie podała jeszcze konkretnej daty wyjazdu. Wizytę w stolicy Ukrainy planuje również przewodnicząca Bundestagu Bärbel Bas (SPD). Rzeczniczka prasowa powiedziała, że Bas chciałaby pojechać na Ukrainę na zaproszenie swojego ukraińskiego odpowiednika, aby wspólnie z nim uczcić pamięć wszystkich ofiar II wojny światowej i przeprowadzić rozmowy polityczne.

    Źródło: www.spiegel.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    1 KOMENTARZ

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    1 Komentarz
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Marta

    Jesli Zelenski warunki stawia z kim i kiedy chce rozmawiac,to niech SAM sobie daje rade!!!!!!
    Ten czlowiek jest FALSZYWY🙄😐.

    1
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x