Według badań nadmierne spożycie alkoholu ponownie wzrosło wśród młodych ludzi w Niemczech. Upijanie się zostało zgłoszone przez 46,2% mężczyzn w wieku od 18 do 25 lat. Są to dane ankietowe Federalnego Centrum Edukacji Zdrowotnej w 2023 roku.
Oznacza to, że po znacznym spadku do 37,8% w 2021 r., poziom sprzed pandemii koronawirusa (47,9%) został prawie ponownie osiągnięty. Wśród kobiet w wieku od 18 do 25 lat rozpowszechnienie upijania się wzrosło z 19,0 do 25,1 procent w 2023 roku. Przed pandemią poziom ten wynosił 25,0 procent.
Według badania upijanie się oznacza, że dana osoba zgłosiła wypicie pięciu lub więcej kieliszków alkoholu co najmniej raz w ciągu 30 dni poprzedzających badanie.
Autorzy badania byli zaniepokojeni ponownym znacznym wzrostem upijania się. Poprzedni spadek był prawdopodobnie spowodowany ograniczonymi możliwościami spożywania alkoholu w okresie koronawirusa.
Pierwszy kieliszek w wieku 15 lat
Według badania, nadmierne spożycie alkoholu ponownie nieznacznie wzrosło wśród młodych ludzi w wieku od 12 do 17 lat. Według ich własnych danych, 17,1 procent chłopców wypiło ostatnio pięć lub więcej kieliszków alkoholu przy jednej okazji. W przypadku dziewcząt było to 10,4 procent.
Wśród kobiet w wieku od 18 do 25 lat, 18,2% pije regularnie (raz w tygodniu), w porównaniu do 38,8% mężczyzn. Chociaż liczby te są na najniższym poziomie od czasu rozpoczęcia monitorowania, spadają one nieznacznie od około 2016 roku.
Punkt, w którym alkohol odgrywa rolę, przesunął się o jeden rok od 2004 roku. Młodzi ludzie wypijają pierwszy kieliszek w wieku nieco ponad 15 lat zamiast 14.
„Alkohol nie staje się zdrowszy dlatego, że Twoi rodzice siedzą obok ciebie”
Szef Federalnego Centrum Edukacji Zdrowotnej, Johannes Nießen, ostrzegł, że upijanie się może prowadzić do trwałego uszkodzenia mózgu. A im wcześniej młodzi ludzie piją alkohol, tym większe ryzyko i większe prawdopodobieństwo przeniesienia tego zachowania na dorosłość.
Federalny komisarz ds. narkotyków Burkhard Blienert (SPD) po raz kolejny wezwał do zaostrzenia przepisów dotyczących ochrony zdrowia. „Alkohol jest dostępny przez całą dobę i wszędzie”, powiedział Blienert. Promowane przez reklamy, wiele osób zbyt naturalnie podchodzi do picia piwa po pracy, wina na uroczystości rodzinnej lub szampana na przyjęciu urodzinowym. „Bez względu na to, ile i co pijesz, każdy łyk jest szkodliwy” – powiedział Blienert.
Jasne jest, że alkohol nie powinien znajdować się w rękach młodych ludzi, powiedział Blienert. Dlatego tak zwane nadzorowane picie od 14 roku życia musi wreszcie dobiec końca. „Alkohol nie staje się zdrowszy dlatego, że Twoi rodzice siedzą obok ciebie” – powiedział Blienert. Wezwał do wprowadzenia ścisłego zakazu spożywania alkoholu do 16 roku życia.
W ramach regularnego badania powinowactwa narkotykowego przeprowadzonego przez Federalne Centrum, w okresie od kwietnia do czerwca 2023 r. przebadano 7 001 osób w wieku od 12 do 25 lat.
źródło: zeit.de