RKI (Instytut Roberta Kocha) wysyła obecnie nietypowe listy: zawierają one banknoty o nominale 5 euro. Chodzi o badanie dotyczące zdrowia w Niemczech.
Premia w skrzynce pocztowej
W ramach nietypowej kampanii, Instytut Roberta Kocha (RKI) wysłał do wybranych obywateli listy zawierające banknoty o nominale 5 euro. Celem jest zachęcenie do udziału w badaniu „Zdrowie w Niemczech”. Badanie koncentruje się na zdrowiu psychicznym i ogólnym populacji, zgodnie z oświadczeniem RKI. „Jeśli otrzymacie zaproszenie, weźcie udział w akcji”. Osoby, które wezmą udział w badaniu, otrzymają dodatkową premię w wysokości dziesięciu euro – również pocztą.
Według instytutu, listy zostały wysłane do 180 000 osób w wieku 16 lat i starszych z 300 miast i gmin, które zostały wybrane z rejestru ludności przy użyciu losowej procedury naukowej. RKI chce zrekrutować 30 000 uczestników na badania do końca kwietnia. W sumie instytut rozda pocztą prawie milion euro. Niektóre z listów mogą trafić do śmieci jako przesyłki reklamowe. Tylko niewielka część adresatów ostatecznie weźmie udział w badaniu.
Niemieckie Stowarzyszenie Podatników (BdSt) ostro krytykuje takie podejście. „Najwyraźniej wszyscy podatnicy wydają pieniądze na wybraną grupę osób”, powiedział w rozmowie z Redaktionsnetzwerk Deutschland (RND) Reiner Holznagel, przewodniczący Stowarzyszenia Podatników. „W związku z tym, że mowa o środkach publicznych, potrzebne by były szczegółowe wyjaśnienia – badanie powinno zostać wstrzymane do tego czasu”.
Zachęty są powszechną praktyką w badaniach naukowych
Rzeczniczka RKI wyjaśniła gazecie Bild, dlaczego listy zawierały banknot: „Stosowanie tego typu zachęt do udziału w badaniach jest powszechną praktyką i było szeroko analizowane w badaniach metodologicznych”.
Zapytany przez Ippen-Media o wysyłkę listów, RKI stwierdził: „Nie wszyscy uczestnicy mają dostęp do internetu – osoby te byłyby systematycznie wykluczane”. Ankieta powinna być również w stanie dotrzeć do osób bez dostępu do internetu. „Ankiety odbywają się online, ale możliwy jest również udział z wykorzystaniem papierowego kwestionariusza”, wyjaśnia instytut.
W badaniu panelowym grupa osób jest wielokrotnie badana przez dłuższy okres czasu. „Panel umożliwia szybkie i regularne gromadzenie aktualnych danych dotyczących zdrowia” – powiedział Lars Schaade, prezes Instytutu Roberta Kocha. „Nawet w sytuacji kryzysowej w przyszłości będzie istniała infrastruktura umożliwiająca szybkie uzyskanie odpowiedzi na pytania dotyczące zdrowia” – powiedział Schaade. „Panel jest ważnym narzędziem do poprawy zdrowia ludzi w kraju”.
Instytut Roberta Kocha jest wiodącą organizacją badań biomedycznych niemieckiego rządu federalnego, a jego głównym zadaniem jest ochrona zdrowia publicznego.
Źródło: www.t-online.de