Od czasu ataku Putina na Ukrainę koszty paliwa osiągają rekordowe kwoty. Od 1 czerwca rząd niemiecki zapewni przynajmniej krótkotrwałą ulgę: obniżając na trzy miesiące podatek energetyczny, benzyna może potanieć nawet o około 35 centów na litrze, a olej napędowy o około 17 centów na litrze. Poniżej znajdziecie odpowiedzi na najważniejsze pytania!
Czy ceny paliwa spadną punktualnie o godzinie 0.01 w dniu 1 czerwca?
Jest to wątpliwe. „Nawet jeśli obniżka podatku wejdzie w życie 1 czerwca, może ona nie zostać wprowadzona jednocześnie na wszystkich stacjach benzynowych” – obawia się ekspert Auto Club Europa (ACE).
Popyt decyduje o cenie, a jeśli na stacjach benzynowych panuje pośpiech, ceny mogą spadać wolno. „Może minąć nawet kilka dni, zanim cena zauważalnie spadnie” – mówi ekspert ACE.
ADAC spodziewa się, że „w pierwszych dniach czerwca stacje benzynowe nadal będą sprzedawać paliwo, które kupiły w maju po starej cenie”.
Powodem jest fakt, iż podatek energetyczny obowiązuje nie tylko podczas tankowania, ale także już wcześniej, podczas jego zakupu przez stacje paliw. W rezultacie paliwo, które znajduje się w magazynie stacji benzynowej w dniu 1 czerwca, jest zazwyczaj nadal opodatkowane według starych stawek, a zatem droższe.
Stawia to stacje benzynowe i firmy produkujące oleje mineralne przed dylematem: podążać za oczekiwaniami klientów i sprzedawać drożej opodatkowane paliwo taniej czy pozostawić je drogim i w ten sposób stracić klientów na rzecz konkurencji.
„Operatorzy stacji benzynowych będą starali się znacznie zmniejszyć swoje zapasy do 1 czerwca, aby od czerwca móc sprzedawać jak najmniej opodatkowanego paliwa po niższej cenie” – powiedział gazecie „Rheinische Post” Christian Küchen, dyrektor naczelny Stowarzyszenia Paliw i Energii (en2X).
Czy ulga w 100 procentach zostanie przeniesiona na konsumentów?
Również ta kwestia jest wątpliwa, ponieważ ceny paliw już od kilku dni wyraźnie rosną: Pod koniec kwietnia średnia cena litra Super wynosiła 1,90 euro za litr, ale według ADAC obecnie jest to 2,10 euro. Podejrzewa się, że koncerny paliwowe wykorzystują rabaty na paliwo, aby nadal zarabiać.
Peter Hengstermann (72), szef stowarzyszenia stacji benzynowych TIV, uważa, że kolejna podwyżka do 1 czerwca jest „całkiem możliwa”. Spodziewamy się, że koncerny paliwowe będą sztucznie podnosić ceny, aby zniwelować rabat na paliwo, tak by mimo rabatu nadal zarabiać” – powiedział Hengstermann w rozmowie z BILD.
ADAC zwraca również uwagę, że obecny poziom cen paliw jest zdecydowanie zbyt wysoki w porównaniu z ceną ropy naftowej.
Prezes ADAC Transport Gerhard Hillebrand (57) apeluje do międzynarodowych koncernów naftowych: „Wysokie ceny paliw są ogromnym obciążeniem dla konsumentów. Dlatego decyzja o obniżeniu podatku energetycznego (…) jest właściwym sygnałem. Wzywam przedsiębiorstwa produkujące oleje mineralne do pełnego wykorzystania możliwości ulg i przeniesienia ich na konsumentów”.
Czy z powodu pośpiechu grożą wąskie gardła?
ADAC zakłada, że wielu kierowców będzie chciało skorzystać z niższych cen paliw od czerwca. Dlatego w godzinach szczytu należy spodziewać się kolejek i niestandardowego czasu oczekiwania na stacjach benzynowych.
Branża stacji benzynowych również spodziewa się dużych tłumów i możliwych braków w zaopatrzeniu. „Wysoki popyt ze strony kierowców spotka się z niską podażą” – powiedział „Rheinische Post” przewodniczący Federalnego Stowarzyszenia Niezależnych Stacji Paliw, Duraid El Obeid.
Christian Küchen (en2x) również ostrzega: „nie można całkowicie wykluczyć tymczasowych wąskich gardeł na stacjach”.
Czy kierowcy powinni wcześniej zatankować paliwo?
ACE zaleca: „Każdy, kto jest uzależniony od swojego samochodu i nie może skorzystać z roweru lub transportu publicznego, powinien wcześniej zatankować paliwo do pełna – najlepiej w taki sposób, aby móc przetrwać trzy lub cztery dni bez dystrybutora paliwa”.
ADAC zaleca również zachowanie ostrożności: kierowcy powinni „mieć w zbiorniku tyle paliwa, aby w razie potrzeby nie musieli podjeżdżać do dystrybutora aż do kilku dni po rozpoczęciu miesiąca”.
Zawsze pomaga: oszczędzaj paliwo, zwracaj uwagę na czas tankowania i porównuj ceny.
Więcej o tym jak taniej tankować przeczytacie tutaj: Ceny paliwa w Niemczech: Oto w jakich godzinach opłaca się tankować!.
Natomiast kiedy cena szła w górę o 10 centów dziennie to nie było żadnych opóźnień i szacowania, że ” Hmmm, skoro zaopatrzyłem swoją stację w benzynę po cenie sprzed podwyżek to na razie nie podniosę cen”. Nie, benzyna na stacjach szła w górę szybciej niż jej cena. Brawo wy..