Problem niedoboru wykwalifikowanych pracowników w Niemczech pogłębi się: do 2036 roku na emeryturę przejdzie prawie jedna trzecia pracowników

    Wielu pracowników w Niemczech już teraz jest u kresu swoich możliwości. Nadgodziny są na porządku dziennym w wielu branżach, takich jak rzemiosło czy opieka. Prawie każdy to odczuwa: wszędzie brakuje wykwalifikowanego personelu.

    Presja na pracowników w niemal wszystkich branżach jest ogromna. Ale wkrótce sytuacja może drastycznie się pogorszyć. Bo w najbliższych latach prawie jedna trzecia wszystkich pracowników przejdzie na emeryturę – tak wynika z aktualnych danych Federalnego Urzędu Statystycznego. Miliony ludzi w Niemczech odejdą z pracy. Co się wtedy stanie?

    Do 2036 roku prawie 13 milionów osób w Niemczech przejdzie na emeryturę – czy nasili się przez to problem niedoboru wykwalifikowanych pracowników?

    W ciągu najbliższych 15 lat na emeryturę przechodzić będą osoby z wyżu demograficznego. Niemiecki rynek pracy opuści niemal 13 milionów pracowników.

    Według Federalnego Urzędu Statystycznego do 2036 roku 12,9 mln pracowników z pokolenia baby boom osiągnie wiek emerytalny. Odpowiada to prawie 30 procentom dostępnej siły roboczej.

    Jeśli ci pracownicy przejdą na emeryturę, będzie to miało dramatyczne konsekwencje dla rynku pracy. Albowiem, jak wynika z danych urzędu, młodsze pokolenia nie są tak liczne jak roczniki wyżu demograficznego z lat 1957 i 1969.

    Rozwiązanie problemu niedoboru wykwalifikowanych pracowników? Większa obecność kobiet na rynku pracy

    Wielu pracowników z obawą patrzy w przyszłość. Czy istnieje jednak rozwiązanie problemu niedoboru wykwalifikowanych pracowników w Niemczech? Z pewnością nie ma na to cudownego lekarstwa. Jednak zdaniem statystyków pomóc mogłoby większe zaangażowanie kobiet w pracę zawodową. Współczynnik aktywności zawodowej kobiet jest bowiem nadal znacząco niższy niż mężczyzn. Dotyczy to wszystkich grup wiekowych.

    W przypadku populacji w wieku od 30 do 39 lat współczynnik aktywności zawodowej kobiet był w ubiegłym roku o około jedenaście punktów procentowych niższy niż mężczyzn. W grupie osób mających od 40 do niespełna 65 lat różnica wynosiła średnio około osiem procent.

    Źródło: www.rtl.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    3 KOMENTARZE

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    3 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    JANUSZ - KRYSTYNA

     Berlin – Tak jest we wszystkich Krajach Starej UNII – LUDZI do pracy nie brakuje – Jedynie się szuka taniej siły roboczej, która będzie pracować za 50 % stawki, czyli od stawki obowiązkowej, nadrabiając na czarno i w sumie po 12 – 14 godzin, sobota, niedziela – Niemiec jak nie dostanie 20 – 25 Euro, to do pracy nie pójdzie a imigrant też nie jest głupi i po 12 – 14 godzin, soboty, niedziele nie będą robić – Jakby Polacy tu mogliby pracować tylko po 8 godzin, za wszystko płacić, godnie żyć, odżywiać się – 2 – 3 miesiące i nie… Czytaj więcej »

    filuś

    Nie dramatyzujmy. Po 3 latach, to ty wybierasz pracę, a nie praca ciebie. Ja jestem Polakiem i pracuję 40h/tydz., mam wolny weekend oraz jedną zmianę. Robię przy montażu szaf elektrycznych. Wbrew pozorom wcale nie trzeba być elektrykiem i znać jęz. niemiecki. Teraz takich szef przyjmuje, bo robota jest, a chętnych do pracy brak. Fakt, sam coraz częściej zastanawiam się nad zmianą firmy, bo… jako pracownik najemny otrzymałbym o 1 euro więcej na godzinę i 620 euro do ręki jako dodatki. Wychodzi na to, że osoba bez doświadczenia, języka lepiej zarabia od tzw. fachowca. Takie masz hecę w Niemczech. A co… Czytaj więcej »

    Klaus slodycz

    Ale on wie lepiej

    3
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x