Prezydent Federalny podpisał kontrowersyjną ustawę klimatyczną

    Prezydent Federalny Frank-Walter Steinmeier podpisał nową ustawę o ochronie klimatu. Według niego, nie był w stanie stwierdzić jakiejkolwiek niezgodności z konstytucją. Niemniej jednak stowarzyszenia zajmujące się ochroną klimatu mają poważne wątpliwości i ostro krytykują wejście w życie tej ustawy – widzą zagrożenie dla zgodności z celami klimatycznymi.

    Ustawa została przyjęta przez Bundestag pod koniec kwietnia i przeszła przez Bundesrat w połowie maja. Badanie ustawy pod kątem jej zgodności z konstytucją przez Urząd Prezydenta Federalnego trwało niezwykle długo.

    Brak oczywistej niekonstytucyjności

    Według Urzędu Prezydenta Federalnego kontrola koncentrowała się na zgodności z wymogami określonymi przez Federalny Trybunał Konstytucyjny w orzeczeniu w sprawie ochrony klimatu z marca 2021 r.

    „W swojej analizie Prezydent Federalny doszedł do wniosku, że nie ma dowodów na niekonstytucyjność” – napisano w oświadczeniu.

    Sektor transportu stale nie realizuje celów klimatycznych

    Nowe rozporządzenie wdrożone przez niemiecki rząd znosi egzekwowalne cele sektorowe w zakresie redukcji emisji gazów cieplarnianych. W przyszłości ponowne dostosowanie będzie wymagane tylko wtedy, gdy ogólne cele w zakresie emisji nie zostaną osiągnięte przez dwa kolejne lata. Znosi to obowiązek przedstawiania natychmiastowych programów dla poszczególnych sektorów, takich jak sektor transportu.

    Federalny minister transportu Volker Wissing (FDP), którego sektor transportu nigdy nie osiągnął swoich celów klimatycznych, może zatem odetchnąć z ulgą.

    W przeciwieństwie do przeszłości, jest to kwestia prognoz dotyczących osiągnięcia celów do 2030 r., a później do 2040 roku.

    Ustawa przedstawiona przez koalicję sygnalizacji świetlnej nie zmienia jednak samych celów emisyjnych.

    Kilka pozwów przeciwko ustawie o ochronie klimatu

    Organizacja ekologiczna Deutsche Umwelthilfe (DUH) ogłosiła już skargę konstytucyjną przeciwko nowej ustawie o ochronie klimatu. Organizacja krytykuje między innymi fakt, że nie będzie już obowiązku podejmowania dodatkowych wysiłków na rzecz osiągnięcia celów klimatycznych Niemiec w obecnym okresie legislacyjnym.

    „Nie zaakceptujemy tej niekonstytucyjnej polityki” – powiedział w poniedziałek dyrektor zarządzający DUH Jürgen Resch. „Nasz 200-stronicowy pozew jest gotowy i zostanie złożony, gdy tylko ustawa wejdzie w życie”. Organizacja planuje ogłosić dalsze kroki we wtorek.

    Organizacja ekologiczna BUND również zamierza złożyć pozew. Stowarzyszenie „nie zaakceptuje po prostu tego naruszenia prawa”, wyjaśnił przewodniczący BUND Olaf Brandt. Dzięki nowemu prawu Niemcy odkładają ochronę klimatu na dalszą przyszłość.

    Trzecia skarga pochodzi od Greenpeace. Wraz z nową ustawą o ochronie klimatu niemiecki rząd daje sobie „czek in blanco na bezczynność w zakresie ochrony klimatu”, podkreśliła Marissa Reiserer z Greenpeace. Organizacja „podejmie kroki prawne przeciwko temu wraz z Germanwatch i tysiącami ludzi”.

    źródło: web.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    1 KOMENTARZ

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    1 Komentarz
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    RENCISTA

    UNIA chce świat uratować – Mniejsza od Brazylii – Ile samochodów jeździ w UNII a ile na świecie – Ile samolotów lata dziennie – Silniki udoskonalać, paliwo robić czyściejsze itp. NIC NOWEGO – W Polsce – Elektryczne już jeździły w latach 1975 tzw. Meleksy po mieście – Wózki elektryczne na zakładach i to już wcześniej

    1
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x