Średni dochód studentów w Niemczech wynosi około 800 euro, a zatem znacznie poniżej granicy ubóstwa. W związku z obecną inflacją, wielu z nich może być zagrożonych wpadnięciem w długi.
Studenci w Niemczech – biedni lub zagrożeni ubóstwem
Według badania przeprowadzonego przez „Paritätischer Wohlfahrtsverband” (Niemieckie Stowarzyszenie Opieki Społecznej), 30% studentów w Niemczech jest dotkniętych ubóstwem. Wśród studentów mieszkających samotnie, 79% żyje poniżej granicy ubóstwa. W Niemczech ubóstwo nie jest definiowane przez głód, ale przez dochód gospodarstwa domowego i wynikające z niego możliwości partycypacji społecznej. Osoby, które muszą zadowolić się mniej niż 60% średniego dochodu, są uważane za biedne lub zagrożone ubóstwem.
Przeciętny dochód studentów w Niemczech to 802 euro. To oznacza 463 euro poniżej granicy ubóstwa. Nie tylko 80% jednoosobowych gospodarstw domowych jest ponadproporcjonalnie dotkniętych ubóstwem, ale także 45% studentów pobierających Bafög.
Z punktu widzenia „Paritätisches Gesamtverband”, konieczna jest reforma Bafög (Bundesausbildungsförderungsgesetz), czyli Federalnej Ustawy o Wspieraniu Kształcenia. „Stereotypy szczęśliwego życia studenckiego z niewielką ilością pieniędzy, ale dużą ilością wolnego czasu są absolutnie przestarzałe i nie mają nic wspólnego z rzeczywistością i presją w dzisiejszych czasach” – powiedział Ulrich Schneider, dyrektor generalny „Paritätisches Gesamtverband”.
Podwyższenie Bafög do 550 euro?
Obecne propozycje reform rządu federalnego są zdaniem stowarzyszenia niewystarczające. Zostaną one omówione w Komisji Edukacji Bundestagu w środę. Szczególnie w obliczu obecnych podwyżek cen istnieje ryzyko dalszych dużych obciążeń, zadłużenia i porzucenia studiów. Przy planowanym wzroście Bafög o 5% nie zostanie osiągnięta poprawa strukturalna.
„Dlatego konieczne jest odpowiednie podniesienie stawek Bafög oraz ich automatyczna i regularna aktualizacja” – zażądało stowarzyszenie. Stowarzyszenie skrytykowało, że wcześniej planowana podwyżka do 449 euro w przyszłości nie rekompensuje nawet realnej utraty siły nabywczej spowodowanej obecną inflacją. Zamiast tego stawki musiałyby wzrosnąć do około 550 euro.
Analiza przeprowadzona przez „Paritätischer Wohlfahrtsverband” opiera się na danych Panelu Społeczno-Ekonomicznego z roku 2020 oraz ankietach „Deutsches Studentenwerk” (Niemiecki Związek Studentów) na temat sytuacji ekonomicznej i społecznej studentów w Niemczech.
Źródło: www.zeit.de