Ankieta YouGov: prawie co trzeci mieszkaniec Niemiec twierdzi, że z powodu inflacji nie starcza mu na życie

    Wysoka inflacja od miesięcy doskwiera konsumentom w Niemczech. Jak wynika z ostatnio przeprowadzonej ankiety, wielu osobom nie wystarcza pieniędzy nawet na zakup artykułów pierwszej potrzeby.

    Zwłaszcza respondenci, u których miesięczny dochód netto gospodarstwa domowego nie przekracza 2.500 euro, ledwo wiążą koniec z końcem

    Prawie jedna trzecia pracowników w Niemczech twierdzi, że z powodu znaczącego wzrostu cen jest na granicy swoich możliwości finansowych.

    Jak wynika z ankiety YouGov, 21 proc. z ponad tysiąca pracowników uczestniczących w badaniu odpowiedziało, że ich pensja „raczej nie” wystarcza na pokrycie bieżących kosztów utrzymania. 8,5 proc. stwierdziło, że „w ogóle” nie wystarcza im pieniędzy. Badanie zostało zlecone przez Postbank, który należy do grupy Deutsche Bank.

    Z sondażu wynika, że zwłaszcza respondenci, u których miesięczny dochód netto gospodarstwa domowego nie przekracza 2.500 euro, ledwo wiążą koniec z końcem: 43 proc. osób w tej grupie stwierdziło, że aktualny poziom ich zarobków nie pozwala im na pokrycie bieżących kosztów utrzymania.

    W kwietniu inflacja w Niemczech zwolniła drugi miesiąc z rzędu, ale nadal jest na wysokim poziomie (7,2 proc.)

    Utrzymująca się w Niemczech od miesięcy wysoka stopa inflacji jest dużym obciążeniem dla mieszkańców tego kraju. Zjawisko to zmniejsza siłę nabywczą gospodarstw domowych, czyli powoduje, że za tę samą kwotę mogą sobie pozwolić na mniej niż jeszcze jakiś czas temu. Wprawdzie w kwietniu inflacja w Niemczech zwolniła drugi miesiąc z rzędu, ale poziom 7,2 proc. to wciąż stosunkowo wysoka stopa inflacji.

    Za artykuły spożywcze konsumenci musieli w kwietniu zapłacić o 17,2 proc. więcej niż rok wcześniej. Ceny energii wzrosły w ciągu roku o 6,8 proc. Rząd federalny podjął działania, w wyniku których ceny gazu ziemnego, prądu i ogrzewania centralnego mają być bardziej przystępne dla obywateli, wprowadzając hamulce cen obowiązujące z mocą wsteczną od 1 stycznia.

    Inflacja najmocniej dotyka osoby o niższych dochodach

    Poprzez serię podwyżek stóp procentowych od lipca 2022 roku Europejski Bank Centralny (EBC) stara się walczyć z problemem wysokiej inflacji. Wyższe stopy procentowe sprawiają, że kredyty są droższe. To z kolei może wpłynąć na zmniejszenie popytu i przeciwdziałać wysokim wskaźnikom inflacji. Celem EBC jest utrzymanie stabilności cen w strefie euro w średnim okresie przy inflacji na poziomie dwóch procent.

    „Inflacja to jednak nie tylko problem gospodarczy, ale także społeczny. Osoby o najniższych dochodach najbardziej odczuwają wzrost cen” – podkreślił Ulrich Stephan z Deutsche Bank. „Z tego punktu widzenia sensowne może być również podnoszenie płac, zwłaszcza w przypadku tych grup.” Jednocześnie zaznaczył, że należy uważać, aby popyt zagregowany, czyli całkowity popyt na produkty i usługi w gospodarce narodowej w danym okresie, nie był dodatkowo napędzany poprzez wyższe płace.

    Co drugi respondent (53,6 proc.) spodziewa się w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy podwyżki wynagrodzenia – większość z ankietowanych oczekuje jej na mocy układu zbiorowego pracy lub dzięki zakończonym sukcesem indywidualnym negocjacjom płacowym. W grupie osób, których obecne wynagrodzenie nie wystarcza na pokrycie kosztów utrzymania, więcej niż czterech na dziesięciu uczestników badania (43,6 proc.) widzi szansę na wzrost pensji.

    Źródło: www.welt.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    2 KOMENTARZE

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    2 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Jürgi

    Kogo to interesuje. Orac do 80go roku życia

    Herman

    Rob rob dostaniesz gowno w grob

    2
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x