Pracodawcy w Niemczech: wszyscy powinniśmy pracować dłużej!

    Podczas gdy pierwsze związki zawodowe nawołują do wprowadzenia czterodniowego tygodnia pracy, pracodawcy idą w przeciwnym kierunku. Według nich Niemcy powinni znów pracować więcej!

    Jednym z powodów jest dramatyczny niedobór pracowników. Obecnie firmy działające na terenie całego kraju nie są w stanie obsadzić około 1,7 mln wakatów.

    Rainer Dulger: Niemcy muszą uelastycznić swoje „zakurzone prawo pracy”

    Rainer Dulger (59), szef stowarzyszenia niemieckich pracodawców, powiedział w wywiadzie dla gazety BILD: „Niemcy muszą znów zakasać rękawy”. Jego zdaniem zbyt krótki tygodniowy i roczny czas pracy, przedwczesna rezygnacja z aktywności zawodowej i jednocześnie bardzo wysokie koszty wynagrodzeń nie pozwolą Niemcom uporać się ze zmianami klimatycznymi, demografią i cyfryzacją.

    Według przewodniczącego stowarzyszenia niemieckich pracodawców, Niemcy muszą uelastycznić swoje „zakurzone prawo pracy”. Chciałoby tego także wielu pracowników. Dulger stwierdził, że w erze cyfryzacji pracownicy powinni mieć możliwość wydłużenia czasu pracy wtedy, kiedy tego potrzebują i odebrania sobie tych nadgodzin w innym dniu.

    Michael Hüther: dyskusja o czterodniowym tygodniu pracy jest „zupełnie nie na miejscu”

    Michael Hüther (61), szef Instytutu Niemieckiej Gospodarki (niem. Institut der deutschen Wirtschaft, IW), uważa, że należałoby wydłużyć czas pracy o 1-2 godziny tygodniowo.

    „Niedobór wykwalifikowanych pracowników już teraz jest ogromnym problemem, a w przyszłości będzie jeszcze gorzej. Wyższe płace nie pomogą, ponieważ jest po prostu zbyt mało wykwalifikowanych pracowników” – powiedział Hüther w wywiadzie dla gazety BILD.

    „W Szwecji ludzie pracują o godzinę dłużej, w Szwajcarii nawet o dwie. Dlaczego więc nie miałoby to być możliwe również w Niemczech?” – pyta szef Instytutu Niemieckiej Gospodarki.

    Hüther szacuje, że do 2030 r. z powodu niedoboru wykwalifikowanych pracowników przepadnie około 4,2 mld godzin pracy. Dyskusja o czterodniowym tygodniu pracy? „Zupełnie nie na miejscu” – uważa szef IW.

    Związek zawodowy maszynistów GDL zażądał 35-godzinnego tygodnia pracy

    Organizacje Pracodawców Przemysłu Metalowego i Elektrotechnicznego (niem. die Arbeitgeberverbände der Metall- und Elektro-Industrie, w skrócie Gesamtmetall) – federacja dwudziestu organizacji pracodawców przemysłu metalowego i elektrotechnicznego działających na szczeblu regionalnym – domaga się nawet czterech dodatkowych godzin pracy tygodniowo. Szef stowarzyszenia Stefan Wolf (61) uważa, że 42-godzinny tydzień pracy to bardziej rozsądne rozwiązanie niż 38-godzinny.

    To zupełnie inny punkt widzenia niż ten reprezentowany przez związek zawodowy maszynistów GDL. Na początku tygodnia jego szef Claus Weselsky (64) zażądał 35-godzinnego tygodnia pracy (zamiast 38-godzinnego, jak ma to miejsce obecnie). Oczywiście wynagrodzenie miałoby pozostać na niezmienionym poziomie.

    Markus Jerger: potrzebne elastyczne rozwiązania dostosowane do sytuacji w zakresie zamówień  

    Markus Jerger (59), szef Federalnego Stowarzyszenia Małych i Średnich Przedsiębiorstw (BVMW), apeluje o to, by zwłaszcza teraz, w czasach recesji i niedoboru wykwalifikowanych pracowników, ustawodawca zezwolił na elastyczne rozwiązania i zwiększenie tygodniowego czasu pracy powyżej 40 godzin.

    Jeśli bowiem w danym momencie firma ma wyjątkowo dużo zamówień, powinna mieć możliwość uzgodnienia bezpośrednio z pracownikami czasowego wydłużenia tygodniowego czasu pracy.

    Biorąc pod uwagę niedobór wykwalifikowanych pracowników i wąskie gardła w dostawach surowców, wydłużenie tygodniowego czasu pracy mogłoby „przyczynić się do poprawy kondycji ekonomicznej przedsiębiorstw”. W zamian firmy mogłyby skrócić godziny pracy w okresie spadku zamówień – powiedział Jerger w wywiadzie dla gazety BILD.

    Źródło: www.bild.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    8 KOMENTARZE

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    8 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Jözeff

    Hahahaha odwieczny konflikt pomiędzy pracodawcami a pracownikami „jak wycisnąć więcej vs jak narobić się najmniej…” — w przyszłości będzie nie tylko krótszy tydzień pracy ale będzie też więcej freelancerów którzy będą pracować dużo mniej za dużo większe stawki. Pracodawcy, szykujcie się 😆

    Bloondi

    Najlepiej to jak byśmy pracowali po 10h dziennie i NAJLEPIEJ bez przerwy 😂 i najlepiej to może po minimalnej krajowej… złote czasy w DE już minęły. Jeszcze trochę i trzeba będzie wracać do PL bo będzie tu tak samo jak i tam, tylko tam chociaż rodzina na miejscu.

    Jözeff

    Najlepiej za darmo. Zobaczymy jak będzie. Nie jesteśmy drzewami

    Jan

    Pan Dulger ma rację.. Niemcy powinni zakasać rękawy i nogawki, żeby sobie spodni nie zamoczyć, w trakcie spacerów po plażach całego Świata.. 🤭😉😅

    Daro

    Mogę pracować 2h dłużej w tygodniu jak Szwajcarzy ale chce tez zarabiać tak jak Szwajcarzy.

    Filip

    Niemcy mają pracować dłużej? Niemożliwe. Raczej chodzi tutaj o najemną siłę. Problem w tym, że ci drudzy w żaden sposób nie są związani z BRD. Im wsio rybka, czy pracują w Niemczech, czy Austrii, Holandii, Norewgii…itd. Pogarszać warunki pracy można, ale to spowoduje masowy odplyw pracowników najemnych. Niemcy zostaną dla rodzin, ale robić jak Polak… tego te pokolenie nie nauczy się. Sam myślę ostatni o skandynawii lub nieco bliżej Austrii.

    Marta

    No na darmozjadow ktos musi pracowac 👍🙄,bo PRZYBYWAJA na pontonach,zeby socjal za nic miec.

    Ostatnio edytowane 1 rok temu przez Marta
    Marek

    Klimaschutz i Klimadchutz… 👎👎👎👎

    8
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x