Z dniem 1 października płaca minimalna w Niemczech wzrośnie do 12 euro za godzinę. Czy to coś zmienia, jeśli chodzi o pracę na Minijob i Midijob?
„Tak. Po pierwsze, górna granica zarobków dla Minijob wzrośnie od października z dotychczasowych 450 do 520 euro” – wyjaśnia Anke Marx, prawniczka z Izby Pracy w Saarze. Granica ta ma być w przyszłości oparta na dziesięciogodzinnym tygodniowym czasie pracy i ustawowej płacy minimalnej. Jeśli pracownik zarabia 12 euro na godzinę, oznacza to, że w ciągu miesiąca może przepracować około 43 godzin.
Przekroczenie górnej granicy zarobków dopuszczalne tylko w dwóch miesiącach w ciągu roku
Według prawniczki Anke Marx, wymagane jest jedynie dostosowanie stawek wynagrodzenia osób pracujących na Minijob, ale nie mogą one domagać się zwiększenia wymiaru czasu pracy.
Kolejna zmiana dotyczy tzw. przekroczeń. Od października górna granica zarobków w przypadku Minijob wynosząca 520 euro może być przekroczona tylko w maksymalnie dwóch miesiącach kalendarzowych w danym roku.
Sprecyzowano również kwotę: w przyszłości pracownicy na Minijob mogą w jednym miesiącu kalendarzowym zarobić maksymalnie 1.040 euro, czyli dwa razy tyle, ile wynosi standardowy limit. „Tak więc, jeśli przekroczenia nie dało się przewidzieć, można zarobić maksymalnie 7.280 euro rocznie zamiast zasadniczo dopuszczalnej kwoty 6.240 euro” – wyjaśnia Marx. Zmiany dotyczące przekroczeń są uregulowane w ustawie.
Zmiany dotyczące Midijob
Zmiany czekają również pracowników na tzw. Midijobs. Dotychczas mogli oni zarabiać od 450,01 do 1.300 euro miesięcznie, aby móc opłacać niższe składki na ubezpieczenie społeczne.
Ta granica wzrośnie od października do 520,01 – 1.600 euro . „W dolnym zakresie tych widełek pracownicy płacą niższe składki na ubezpieczenie społeczne, za to wzrasta składka dla pracodawców” – wyjaśnia Marx. Ci, którzy zarabiają więcej, płacą wyższe składki, aż do pełnej wysokości w przypadku pracowników zarabiających kwotę maksymalną, czyli 1.600 euro.
Źródło: www.n-tv.de