Zwierzęta trzeba ratować z zalanych stajni, pola są pod wodą, a straty w plonach na obszarach powodziowych będą prawdopodobnie ogromne.
„Masy wody zniszczyły znaczną część tegorocznych zbiorów” – powiedział Markus Drexler, rzecznik Bawarskiego Stowarzyszenia Rolników (BBV). Szczególnie zła sytuacja jest w Szwabii oraz części Górnej i Dolnej Bawarii. „Szkody w uprawach rolnych, takich jak zboża, buraki, ziemniaki i kukurydza, truskawki i maliny, osiągają rozmiary, których nie można jeszcze określić liczbowo”. Są gospodarstwa, w których cała powierzchnia użytkowa od wielu dni jest pod wodą.
Jeśli młode ziemniaki lub kukurydza zostaną zanurzone w wodzie na kilka dni – zgniją. „Łąki i zboża, które zostały zrównane z ziemią przez masy wody, nie dają się już uratować lub w zdecydowanej większości przypadków są zanieczyszczone” – stwierdził Drexler.
Ponadto w ostatnich dniach konieczna była ewakuacja stajni znajdujących się na terenach powodziowych. W większości przypadków rolnicy współdziałali ze sobą i mogli korzystać z alternatywnych miejsc, powiedział rzecznik Ministerstwa Rolnictwa w Monachium .
Dodał, że szkody na gruntach ornych zależą od tego, czy na pola przedostały się zanieczyszczenia, ale dał też nadzieję: uszkodzone obszary kukurydzy można ewentualnie ponownie zasiać. „Dla dalszego utrzymania zasobów kluczowe znaczenie ma jak najszybszy dostęp do tych obszarów, co zależy od przebiegu dalszych opadów. Straty ekonomiczne można oszacować dopiero po całkowitym opadnięciu wody.”
„Ubezpieczenia upraw to złożona kwestia”
Władze chcą udostępnić co najmniej 100 mln euro osobom dotkniętym skutkami powodzi. W piśmie do minister rolnictwa Michaeli Kaniber (CSU) sekretarz generalny BBV Carl von Butler podkreślił, że w indywidualnych przypadkach przedsiębiorstwa mogą zostać dotknięte znaczącym wpływem, „w niektórych przypadkach nawet do tego stopnia, że zagrozi to ich istnieniu”.
Stowarzyszenie jest wdzięczne za obiecaną pomoc, jednak dla wielu firm byłaby ona niewystarczająca – dodał Drexler. Pożądane jest, aby w szczególnie ciężko dotkniętych indywidualnych przypadkach można było udzielić pomocy wykraczającej poza zamierzony limit.
Ubezpieczenie upraw to złożona kwestia. W Bawarii istnieje program finansowania ubezpieczeń od różnego rodzaju ryzyka (MGV) upraw rolnych. Zdaniem ministerstwa ubezpieczenie pomaga uporać się ze skutkami ulewnych opadów.
Nie uwzględniono jednak powodzi, które nie zostały spowodowane bezpośrednim deszczem na danym obszarze, ale raczej wylewem strumieni. Ministerstwo ogłosiło również, że zdaniem branży ubezpieczeniowej zalanie gruntów rolnych nie może być ubezpieczone, dlatego nie będzie mogło być uwzględnione w finansowaniu MGV w przyszłości.
Jednocześnie zarówno stowarzyszenie, jak i ministerstwo podziękowały rolnikom, którzy pomogli w walce z powodzią. W wielu miejscach rolnicy pracują ze swoim sprzętem i maszynami.
Ostrzeżenie o trudnych warunkach pogodowych dla części Górnej i Dolnej Bawarii
Gwałtowne burze grożą w niektórych częściach Górnej i Dolnej Bawarii. W związku z tym niemiecka służba pogodowa (DWD) wydała ostrzeżenie dotyczące trudnych warunków pogodowych (poziom ostrzegawczy 3), które obowiązuje w większości regionów do około godziny 23:00. Dotknięte dzielnice to Erding, Mühldorf am Inn, Traunstein, Berchtesgadener Land, Altötting, Rottal-Inn, Landshut, Dingolfing-Landau i Passau.
Mogą wystąpić ulewne deszcze z opadami do 30 l/m² na godzinę, a także szkwały o prędkości od 120 do 85 kilometrów na godzinę i grad o wielkości około 2 cm.
Co należy wziąć pod uwagę w przypadku ostrzeżenia o trudnych warunkach pogodowych
Według DWD w dotkniętych regionach istnieje ryzyko dla życia i zdrowia spowodowane uderzeniami piorunów i spadającymi gałęziami; może wystąpić gwałtowne zalanie ulic/przejść podziemnych i piwnic. Możliwe są osuwiska i burze z gradem. Dlatego według DWD należy unikać przebywania na zewnątrz lub w pobliżu zbiorników wodnych. Sensowne jest również zabezpieczenie obiektów wolnostojących oraz przymocowanie innych przedmiotów, takich jak namioty i osłony.
Silne burze w dużej części południowej Bawarii
DWD ostrzega przed silnymi burzami (poziom ostrzegawczy 2) w kilku okręgach Szwabii, Górnej i Dolnej Bawarii, a także w częściach Górnego Palatynatu, czasami do północy. Porywy wiatru o prędkości od 70 do 80 kilometrów na godzinę, oraz ulewne opady deszczu w ilości od 15 l/m² do 25 l/m² na godzinę oraz grad.