Więcej niż 50 procent osób należących do mniejszości etnicznych lub religijnych w Niemczech regularnie doświadcza dyskryminacji. Tak wynika z reprezentatywnego badania przeprowadzonego w ramach Narodowego Monitora Dyskryminacji i Rasizmu.
Według opublikowanych wyników, aż 54 procent osób określanych w naukach społecznych jako „rasistowsko naznaczone” przyznaje, że spotyka się z przejawami dyskryminacji w codziennym życiu.
Osoby czarnoskóre doświadczają największej dyskryminacji
Szczególnie czarnoskóre osoby żyjące w Niemczech często doświadczają dyskryminacji. Aż 62 procent czarnoskórych mężczyzn i 63 procent czarnoskórych kobiet przyznało, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy było przynajmniej raz w miesiącu ofiarami dyskryminacji. W ponad 80 procentach przypadków, według badanych, głównym powodem był ich kolor skóry.
Muzułmanki również często dotykane dyskryminacją
Podobnie sytuacja wygląda w przypadku muzułmanek. W czasie badania, przeprowadzonego w okresie od sierpnia 2024 do stycznia 2025 roku, 61 procent badanych kobiet wyznających islam oświadczyło, że co najmniej raz w miesiącu doświadcza dyskryminacji.
Dyskryminacja dotyczy także innych grup społecznych
Dla porównania, 32 procent osób, które nie są postrzegane jako przedstawiciele mniejszości etnicznych, również doświadcza regularnej dyskryminacji. W ich przypadku wynika ona jednak częściej z takich czynników jak płeć, wiek czy inne cechy osobiste.
Podziały w społeczeństwie
Badanie ujawniło również, że 23 procent Niemców uważa, że mniejszości etniczne i religijne wysuwają zbyt wiele żądań dotyczących równego traktowania. 22 procent respondentów spośród 9500 badanych w wieku od 18 do 73 lat wyraziło opinię, że mniejszości te w ostatnich latach odniosły większe korzyści ekonomiczne, niż im się należy.
Monitorowanie dyskryminacji w Niemczech
Narodowy Monitor Dyskryminacji i Rasizmu jest prowadzony przez Niemieckie Centrum Badań nad Integracją i Migracją (Deutsches Zentrum für Integrations- und Migrationsforschung). Program jest finansowany przez niemieckie Ministerstwo Rodziny, Seniorów, Kobiet i Młodzieży w ramach inicjatywy „Demokracja żyje!”.
Badanie pokazuje, że problem rasizmu i dyskryminacji w Niemczech pozostaje istotnym wyzwaniem, a osoby należące do mniejszości etnicznych i religijnych nadal zmagają się z poważnymi trudnościami w codziennym życiu.
źródło: tagesschau.de
Jedynie sami prowokują, wykorzystują do swoich celów osobistych, jak to niby są poniżani itp. Niemcy do takich są najbardziej tolerancyjni jak w żadnym kraju w UNII – My z Polski przyjechali z dziećmi 37 lat temu i nigdy nie spotkaliśmy się z jakimś prześladowaniem
bardzo proste rozwiązanie. Niech się przeprowadzą. I wszyscy będą happy
Pier..cie Hipolicie. Przecież w tym kraju to niemiaszki są dyskryminowani