Ponad 11 tysięcy osób ewakuowanych z powodu niewybuchu w Kilonii. Największa akcja od dekady

    Niewybuch z czasów II wojny światowej odkryty na wschodnim brzegu Kilonii. Władze przeprowadzają szeroko zakrojoną ewakuację mieszkańców

    Na wschodnim brzegu Kilonii odnaleziono bombę lotniczą z czasów II wojny światowej. W związku z planowaną neutralizacją niewybuchu, w środę przeprowadzana jest największa od co najmniej dziesięciu lat ewakuacja w tym niemieckim mieście portowym. Jak poinformował rzecznik magistratu, niemal cały rejon Dietrichsdorf został objęty działaniami ewakuacyjnymi.

    Tysiące osób muszą opuścić domy

    Władze miasta szacują, że z powodu zaplanowanej na przedpołudnie neutralizacji bomby, około 11 670 mieszkańców będzie musiało czasowo opuścić swoje domy lub miejsca pracy. Ewakuacją objęto około 6 570 gospodarstw domowych oraz kilka domów opieki.

    Szkoły nie zostały dotknięte ewakuacją, ponieważ trwają wiosenne ferie wielkanocne. Dla osób, które nie mają możliwości zapewnienia sobie tymczasowego schronienia, przygotowano szkołę Ellerbeker jako punkt zastępczy.

    Rund um die Bombe wurde ein Evakuierungsradius von einem Kilometer bestimmt

    Niewybuch z II wojny światowej. Stan techniczny dobry

    Znaleziona bomba waży 250 kilogramów i została odkryta przed świętami wielkanocnymi podczas prac sondażowych na podejrzanym obszarze w pobliżu ulicy Johannisburger Straße. Ze względu na lokalizację ładunku, wyznaczono strefę zagrożenia o promieniu około 1000 metrów.

    Według informacji przekazanych przez policyjny zespół ds. rozminowania, niewybuch jest w dobrym stanie technicznym i posiada zapalnik ogonowy. W ramach operacji planowana jest częściowa detonacja tzw. zapalnika, co ma umożliwić bezpieczne unieszkodliwienie bomby.

    Obowiązkowa ewakuacja do godziny 12:00

    Do godziny 12:00 wszyscy mieszkańcy objęci ewakuacją muszą opuścić teren zagrożony. Policja ustawiła posterunki kontrolne i blokady drogowe. Drogi przelotowe, takie jak Bundesstraße 502 oraz Heikendorfer Weg w kierunku portu na wschodnim brzegu, pozostają przejezdne, jednak obowiązuje zakaz postoju i opuszczania pojazdów w tym rejonie.

    Władze apelują o pomoc sąsiedzką i czujność

    Miasto Kiel zwróciło się z apelem do mieszkańców znajdujących się w strefie zagrożenia. Oto najważniejsze zalecenia:

    • Porozmawiaj z sąsiadami, aby upewnić się, że wiedzą o ewakuacji – nie wszyscy śledzą media lub posługują się językiem niemieckim. Pomocna może być zwykła rozmowa.
    • Słuchaj lokalnych komunikatów radiowych, aby być na bieżąco z przebiegiem akcji.
    • Pozostaw uchylone okna, jeśli opuszczasz mieszkanie – to może zapobiec uszkodzeniom w razie wstrząsów.
    • Zadbaj o terminowe opuszczenie strefy zagrożenia, ponieważ w przypadku przymusowej ewakuacji przez policję, koszty operacji mogą zostać przeniesione na mieszkańca.

    Osoby chore, unieruchomione lub wymagające pomocy mogą kontaktować się ze służbami pod specjalnym numerem telefonu Straży Pożarnej w Kilonii: 0431 / 5905-555. Miasto na bieżąco informuje o postępach prac.

    Kiel pod bombami w przeszłości

    Przypomnijmy, że Kiel był ważnym ośrodkiem przemysłowym, stoczniowym i wojskowym w czasie II wojny światowej, co czyniło go jednym z głównych celów alianckich nalotów bombowych. Według danych miejskich, podczas 90 nalotów zrzucono na miasto około 44 000 bomb burzących, 900 bomb minowych oraz około 500 000 bomb zapalających.

    Podsumowanie

    Akcja w Kilonii to nie tylko kwestia bezpieczeństwa publicznego, ale także przypomnienie o dramatycznym dziedzictwie wojny, które wciąż wpływa na życie mieszkańców współczesnych miast. Dzięki sprawnej organizacji służb oraz zaangażowaniu społeczności lokalnej, proces ewakuacji i neutralizacji niewybuchu ma przebiec bezpiecznie i bez zakłóceń.

    źródło: bild.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj
    Aktualne oferty pracy:
    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x