Polityka migracyjna Niemiec: Annalena Baerbock nie wyklucza deportacji do Syrii

    Według minister spraw zagranicznych, Annaleny Baerbock, najgroźniejsi przestępcy stracą ochronę w Niemczech – „niezależnie od tego, skąd pochodzą”. Jednocześnie polityk ostrzega jednak przed uogólnieniami.

    Najgroźniejsi przestępcy stracą ochronę w Niemczech

    Minister spraw zagranicznych, Annalena Baerbock (Zieloni), wykluczyła deportacje do obszarów Syrii kontrolowanych przez prezydenta Bashara al-Assada. „Najgroźniejsi przestępcy stracą ochronę, niezależnie od tego, skąd pochodzą”, powiedziała Baerbock w wywiadzie dla „Der Spiegel”, ale deportacje do Syrii „nie są niczym trywialnym”. „Gdybyśmy wzmocnili mordercę Bashara al-Assada, a tym samym jego sojuszników Iran i Rosję, to nie jest to odpowiednie działanie w zakresie polityki bezpieczeństwa”, powiedziała.

    Jednocześnie minister zwróciła uwagę, że na przykład w kontrolowanej przez Kurdów północno-wschodniej Syrii są obszary, których „Assad nie kontroluje”. Współpraca z tamtejszymi władzami układa się pomyślnie. „Jednak toczą się tam również walki, w tym tureckie ataki wojskowe” – powiedziała Baerbock. „Równowaga sił, a tym samym sytuacja bezpieczeństwa w Syrii są bardzo złożone. Każdy, kto wysuwa uogólniające stwierdzenia, ujawnia przede wszystkim swoją ignorancję w zakresie polityki zagranicznej”.

    Panika jest niepotrzebna

    Jednocześnie ostrzegła przed „trybem paniki” w debacie na temat zwalczania terroryzmu i deportacji. „Propozycje, które brzmią ostro, ale nie mogą zostać wdrożone, ponieważ naruszają Ustawę Zasadniczą lub prawo europejskie, mogą być odpowiednie dla populistycznych nagłówków, ale nie uczynią naszego kraju ani o jotę bezpieczniejszym” – powiedziała Baerbock. Skrytykowała lidera CDU Friedricha Merza, który zasugerował między innymi, że uchodźcy z Syrii i Afganistanu nie powinni być już przyjmowani.

    „Linia podziału w walce z ekstremizmem nie przebiega między tymi, którzy się tu urodzili, a tymi, którzy się tu przenieśli, ale tym, czy stoisz obiema nogami na gruncie naszej ustawy zasadniczej” – powiedziała minister spraw zagranicznych. „Jest dla mnie niewytłumaczalne, jaki jest sens propozycji, które są wymierzone we wszystkich Syryjczyków i nie rozróżniają między islamskim mordercą a rodziną, która uciekła z Syrii, aby uchronić się przed IS”.

    Liberalne społeczeństwo musi mieć siłę, by powiedzieć „jasno i jednoznacznie jednym tchem: poważni przestępcy, którzy sprzeciwiają się naszemu liberalnemu społeczeństwu, tracą prawo do ochrony”, powiedział Baerbock, „i równie wyraźnie”: dzieci, które od lat chodzą tu do szkoły i ich rodzice, którzy tu pracują, czy to w opiece, czy w przemyśle, należą do Niemiec.

    Baerbock wyklucza współpracę z talibami

    Niemniej jednak, Baerbock opowiedziała się za zaostrzeniem przepisów azylowych. Humanitaryzm i porządek są od siebie wzajemnie zależne: „Potrzebujemy szybkich i uporządkowanych procedur, zwłaszcza w celu zapewnienia ochrony osobom najbardziej jej potrzebującym”. Wykluczyła negocjacje z islamistycznymi afgańskimi talibami w sprawie deportacji.

    Na początku tygodnia rząd federalny, CDU/CSU i kraje związkowe odbyły spotkanie na szczycie w sprawie migracji. CDU/CSU wyraziły wówczas optymizm. Początkowo nie podjęto żadnych decyzji. Data kontynuacji rozmów nie została jeszcze ustalona.

    Źródło: www.zeit.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    1 KOMENTARZ

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    1 Komentarz
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Eustachy

    Boje sie Polski. Tam jest bez prawie. Prosze o azyl polityczny w Niemczech. Ie chce kieszonkowego, nie chce socjalu od Niemiec. Prosze o ochrone przed polsKa polityka. Mam prace w Niemczech, ale boje sie, ze rezim Tuska mnie zniszczy i mi to wszystko odbierze. Dlaczego uwazam, ze Tusk to rezim? To sa moje wnioski i przemyslenia na podstawie wszytkich informacji, ktore plyna z Polski.

    1
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x