Prace przygotowawcze zostały w dużej mierze zakończone. W przyszłym tygodniu ma ruszyć przedsprzedaż w niektórych przedsiębiorstwach transportowych; w VVS w Stuttgarcie bilet jest już dostępny od 13 maja. W ramach pakietu ulg uchwalonego w odpowiedzi na rosnące ceny energii, rząd federalny postanowił zaoferować w czerwcu, lipcu i sierpniu bilety miesięczne w cenie 9 euro. Celem tych działań jest nie tylko wsparcie osób korzystających z transportu publicznego w obliczu ogólnego wzrostu kosztów utrzymania. Chodzi także o pozyskanie nowych klientów.
Kraje związkowe domagają się więcej pieniędzy od rządu federalnego
W czwartek Bundestag ma uchwalić odpowiednią ustawę, która ureguluje również kwestię finansowania za pośrednictwem tzw. Regionalisierungsmittel. Są to środki, które rząd federalny co roku udostępnia krajom związkowym na finansowanie regionalnych kolejowych przewozów pasażerskich. We wtorek komisja ds. transportu zagłosowała za przyjęciem projektu – wbrew głosom posłów AfD i CDU/CSU.
Nadal jednak nie wiadomo, czy cała ta inicjatywa dojdzie do skutku. Decyzja w tej sprawie zapadnie w piątek w Bundesracie. Presja opinii publicznej jest duża, ale wcale nie ma pewności, że uda się uzyskać większość. Kraje związkowe domagają się więcej pieniędzy od rządu federalnego. Ustawa przewiduje przeznaczenie 2,5 mld euro na pokrycie różnicy w cenie. Kolejne 1,2 mld euro ma popłynąć w ramach tarczy, która rekompensuje przedsiębiorstwom oferującym usługi lokalnego publicznego transportu pasażerskiego straty w dochodach będące efektem pandemii koronawirusa i wzrostu kosztów energii.
Kretschmann: negocjacje „z pewnością będą trwały do samego końca”
Kraje związkowe argumentują, że w umowie koalicyjnej obiecano również sfinansowanie zmian strukturalnych w transporcie lokalnym. Winfried Kretschmann (Zieloni), premier Badenii-Wirtembergii, powiedział we wtorek, że bilet nie rozwiązuje podstawowych problemów związanych z lokalnym transportem publicznym. Rząd tego landu obawia się, że jeśli nie przeznaczy się na ten cel większej ilości pieniędzy, po okresie super korzystnych cen w okresie letnim może dojść do znacznych podwyżek opłat za korzystanie z transportu publicznego. Także Saksonia domaga się zmian w projekcie. Nie wiadomo więc jak zagłosują przedstawiciele tych landów. Według Kretschmanna, negocjacje „z pewnością będą trwały do samego końca”.
Jednak po zatwierdzeniu ustawy przez komisję ds. transportu, praktycznie nic więcej nie można już z nią zrobić. Bernd Reuther, rzecznik FDP ds. polityki transportowej, broni uzgodnionych dotychczas dopłat do biletu za 9 euro. Jego zdaniem zwiększenie środków, które rząd federalny co roku udostępnia krajom związkowym na finansowanie regionalnych kolejowych przewozów pasażerskich, umożliwi sfinansowanie i wdrożenie projektu tańszego biletu. Celem musi być teraz odciążenie obywateli. Również jego koleżanka z SPD Dorothee Martin ma nadzieję, że ta część pakietu ulg będzie mogła szybko wejść w życie i że „wszystkie kraje związkowe są świadome swojej wielkiej odpowiedzialności”.
Jest szansa na kompromis?
Prawdą jest jednak to, że koalicja rządząca zobowiązała się do znacznego wzmocnienia lokalnego transportu publicznego z myślą o ochronie klimatu. Socjaldemokrata Martin zapewnił, że będą toczyć się dyskusje z krajami związkowymi na temat zmian strukturalnych i finansowania regionalnego transportu publicznego, ale „nie w związku z obecnym pakietem ulg”.
Tego typu sformułowanie może znaleźć się po piątkowym posiedzeniu Bundesratu w protokole rządu federalnego, który jest właśnie przygotowywany. Być może koalicja rządząca zgodzi się w nim na przeznaczenie większej ilości pieniędzy na transport lokalny w budżecie na rok 2023. Pierwszy projekt budżetu zostanie poddany pod dyskusję we wrześniu.
Partia Lewicy uważa, że bilet za 9 euro powinien obowiązywać do końca roku. Polityk Bernd Riexinger stwierdził, że popyt na bilety już teraz pokazuje, „jak bardzo obniżka cen za korzystanie z transportu publicznego zachęca do przesiadki z prywatnych samochodów do autobusów i pociągów”.
Źródło: www.stuttgarter-nachrichten.de