Polak wpadł w Niemczech: Lawetą samoróbką próbował przewieźć trzy auta dostawcze

    Niemiecka policja zatrzymała polskiego kierowcę, który przerobioną domowym sposobem lawetą wiózł do Polski trzy inne auta dostawcze. Zestaw miał długość ponad 20 m! Auto i przyczepa, do niego podczepiona, były znacznie przeciążone, a kierowca miał tylko kategorię prawa jazdy „B+E”.

    Zestaw z daleka wyglądał na zbyt długi i znacznie przekraczający dopuszczalną masę całkowitą holownika do 3500 kg. W związku z tym auto trafiło na specjalistyczne badania. Jak się okazało, jego faktyczna długość przekraczała o blisko 1,5 m dopuszczalne 18,75 m. Niestety gdy nadeszła pora ważenia, samochód odmówił posłuszeństwa. Kiedy polski kierowca próbował uruchomić silnik metodą „na plaka”, funkcjonariusze policji mogli zajrzeć do komory silnika. Ten widok skłonił ich do zwrócenia się o ekspertyzę stanu technicznego pojazdu.

    Laweta musiała trafić na lawetę

    Lista usterek technicznych była imponująca. Sprinter z podwójną kabiną był kiedyś prawdopodobnie autem ze skrzynią, które ktoś chałupniczą metodą wydłużył i przerobił na lawetę. Trzecia oś została zainstalowana, aby zapobiec przewróceniu się tylnej części pojazdu. Przyspawano ją po prostu do ramy bez montażu zawieszenia ani hamulców.

    Ostatecznie auto dostało oficjalny zakaz poruszania się po drogach publicznych. Co oznacza, że laweta samoróbka sama będzie musiała wrócić na lawecie do Polski.

    Na tym jednak nie skończyły się kłopoty polskiego kierowcy. Holowana przyczepa była tak samo przeładowana jak Sprinter. Zamiast dopuszczalnej masy całkowitej 3500 kg, jej rzeczywista waga wynosiła dokładnie 4260 kg. Zaczep przyczepy nie działał, a linki hamulcowe przyczepy zostały zamocowane do konstrukcji liną. Ponadto Sprinter powinien w rzeczywistości móc holować tylko przyczepę o dmc do 2000 kg.

    Finalnie polski kierowca będzie odpowiadać za wykroczenie administracyjne związane z przeciążeniem zestawu, za co grozi kilkaset euro kary. Przeciwko właścicielowi pojazdu wszczęto postępowanie o wykroczenie administracyjne. Kara w tym wypadku może wynieść nawet kilka tysięcy euro.

    źródło: www.auto-swiat.pl

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj
    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x