Podróżujący na długich dystansach między Monachium a Berlinem mogą spodziewać się nowej prędkości maksymalnej w pociągu ICE4. Deutsche Bahn planuje również rozbudowę swoich szybkich tras – ale zanim zaczną działać, minie trochę czasu.
Nowa prędkość ma poprawić punktualnośc pociągów
Deutsche Bahn technicznie unowocześnia swoje pociągi najnowszej generacji ICE: od początku sierpnia ICE4 ma po raz pierwszy osiągnąć prędkość do 265 kilometrów na godzinę. Nowa prędkość maksymalna powinna zatem również poprawić punktualność. Na trasach Kolonia-Ren/Men, Getynga-Hanower i Monachium-Berlin pociągi również mają jeździć z nową prędkością. Do tej pory maksymalna prędkość wynosiła 250 kilometrów na godzinę.
ICE4 działa regularnie od 2017 roku. Deutsche Bahn zamówiła łącznie 137 pociągów z grupy technologicznej Siemens, z czego 75 zostało już dostarczonych. Co trzy tygodnie dociera kolejny pociąg, podkreśla Deutsche Bahn. Cała flota ICE4 ma zostać dostarczona do 2024 roku.
Najnowsza generacja ICE z prędkością 265 kilometrów na godzinę jest i tak znacznie wolniejsza niż jej poprzednik, ICE3, który może osiągnąć prędkość nawet do 330 kilometrów na godzinę. W najbliższą sobotę pociągi Intercity Express Deutsche Bahn skończą 30 lat. ICE1 został oficjalnie zainaugurowany 29 maja 1991 roku. Kilka dni później, 2 czerwca, ruszyły pierwsze pociągi.
Rozbudowa trasy może zająć nawet dwanaście lat
Jednocześnie Deutsche Bahn zamierza w najbliższych latach znacząco rozbudować sieć tras, na których będą jeździć najszybsze pociągi. „W perspektywie średnioterminowej rozbudujemy te szybkie trasy o 50% – z 1.000 do 1.500 kilometrów” – powiedział Ronald Pofalla, członek zarządu kolei, gazetom grupy medialnej Funke. W związku z tym, pociągi na trasach między Stuttgartem a Ulm, Frankfurtem i Mannheim oraz Hanowerem i Hamburgiem będą jeździły szybciej.
Pofalla nie chciał zobowiązać się do podania dokładnych ram czasowych. „Każdemu dużemu projektowi infrastrukturalnemu, który planujemy, towarzyszą protesty i zastrzeżenia” – powiedział. Jednak należy założyć ramy czasowe wynoszące co najmniej dziesięć do dwunastu lat.
Źródło: www.n-tv.de