Po porozumieniu UE w sprawie przepisów azylowych: CDU/CSU żądają wprowadzenia kontroli na niemieckich granicach

    Po tym, jak Unia Europejska zgodziła się na zaostrzenie przepisów azylowych, ministrowie spraw wewnętrznych krajów związkowych rządzonych przez CDU/CSU mimo to nadal nalegają na kontrole na niemieckiej granicy.

    Rząd federalny „zawiódł na poziomie UE, aby złagodzić presję nielegalnej migracji poprzez skuteczne porozumienia europejskie”, skrytykował minister spraw wewnętrznych Hesji Peter Beuth na łamach gazety „Bild”. Federalna minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser (SPD) „nie powinna już dłużej zamykać się na żądania kontroli granicznych”. W maju grupa parlamentarna CDU/CSU zażądała, aby Faeser zarządziła kontrole na kilku dodatkowych odcinkach granicznych z powodu zwiększonej liczby nieautoryzowanych wjazdów do Niemiec.

    Kontrole graniczne również na granicy z Polską

    Mając na uwadze przyszłotygodniową konferencję federalnych ministrów spraw wewnętrznych oraz ich kolegów z rządów krajów związkowych, Beuth powiedział dalej: „Utrzymujący się wysoki poziom nielegalnej migracji do Niemiec sprawia, że konieczne jest wprowadzenie tymczasowych stacjonarnych i mobilnych kontroli granicznych na szczególnie dotkniętych wewnętrznych granicach Niemiec po konsultacji z zainteresowanymi krajami sąsiadującymi”.

    Minister spraw wewnętrznych Saksonii Armin Schuster wyraził podobne poglądy. Tymczasowe, zależne od sytuacji kontrole na granicach wewnętrznych UE, również na granicy z Polską, są jego zdaniem konieczne. Kontrole te są skuteczne w perspektywie krótkoterminowej i „mogą zostać przerwane równie szybko, kiedy kompromis azylowy UE wejdzie w życie”, powiedział polityk CDU.

    Również minister spraw wewnętrznych Brandenburgii Michael Stübgen (63, CDU) powtórzył swoje żądanie wobec Faeser, aby wprowadzono stacjonarne kontrole graniczne na granicy polsko-niemieckiej: „Dopóki uzgodnione zaostrzenie na zewnętrznych granicach UE nie wejdzie w życie, policja federalna musi kontrolować nasze wschodnie granice wewnętrzne – nie ma innego wyjścia”.

    Czaja za rozszerzeniem listy z bezpiecznymi krajami pochodzenia

    Sekretarz generalny CDU Mario Czaja powiedział gazetom bawarskiej grupy medialnej, że sam kompromis na szczeblu UE nie wystarczy. „Obowiązkiem rządu federalnego jest teraz wdrożenie dalszych kroków w celu ograniczenia nielegalnej migracji. Na przykład poprzez rozszerzenie listy z bezpiecznymi krajami pochodzenia”. Tak zwane bezpieczne kraje pochodzenia to kraje, w których zwykle nie występują prześladowania polityczne ani nieludzkie kary lub traktowanie.

    Od czasu kryzysu uchodźczego w 2015 r. wprowadzono kontrole graniczne z Austrią, aby zapobiec przedostawaniu się migrantów z krajów sąsiednich do Niemiec. W czwartek wieczorem, po trudnych negocjacjach w Luksemburgu, ministrowie spraw wewnętrznych UE większością głosów zgodzili się na kompromis, który ma zakończyć trwający od lat spór o azyl. Kompromis przewiduje między innymi procedury azylowe na zewnętrznych granicach UE i znacznie ostrzejsze podejście do migrantów bez perspektyw na pozostanie.

    Lider Partii Zielonych Omid Nouripour bronił zatwierdzenia przez niemiecki rząd nowych zasad azylowych, ale wezwał również do wprowadzenia poprawek w Parlamencie Europejskim. „To, co zostało uzgodnione, jest przede wszystkim porozumieniem politycznym. To nie jest obowiązujące prawo” – powiedział w telewizji ZDF.

    Erik Marquardt, eurodeputowany Zielonych, powiedział w programie „tagesthemen”, że wątpi, czy planowana reforma ograniczy nielegalną migrację. Gdyby na granicach zewnętrznych istniały duże obozy, warunki dla migrantów stałyby się jeszcze gorsze. Doprowadziłoby to do „jeszcze większej nierównowagi w Europie, że ludzie mieliby motywację, by nie rejestrować się ani nie zgłaszać w zewnętrznych państwach granicznych, ale korzystaliby z usług przemytników, którzy mogliby przybyć bezpośrednio do Niemiec”. Marquardt skrytykował fakt, że nie jest jasne, co planowana reforma miałaby poprawić.

    Scholz broni porozumienia azylowego

    Kanclerz federalny Olaf Scholz broni europejskiego kompromisu azylowego. „Wreszcie, wreszcie” konieczne jest ustanowienie w UE podejścia opartego na solidarności, powiedział na Kongresie Kościoła Protestanckiego w Norymberdze. Jego zdaniem ta solidarność między państwami ponoszącymi wspólną odpowiedzialność byłaby „bardziej sprawiedliwym systemem azylowym niż obecny, który nie jest dobry dla tych, którzy wybierają drogi ucieczki” i „nie jest dobry dla wszystkich zaangażowanych krajów”. Scholz ponownie zwrócił uwagę, że więcej procedur azylowych rozpoczyna się w Niemczech niż w jakimkolwiek kraju śródziemnomorskim – mimo że Republika Federalna prawie nie ma zewnętrznych granic UE, a ludzie muszą być rejestrowani przy wjeździe do UE.

    Scholz odrzucił także krytykę, że nowe przepisy podważą system azylowy. Powiedział, że zasady i kontrole są potrzebne, aby określić, kto w pierwszej kolejności potrzebuje ochrony. Tym, którzy nie potrzebują ochrony, należy powiedzieć, że muszą wyjechać. Jest to konieczne, aby chronić prawo do azylu, podkreślił Scholz. Zwrócił uwagę, że przez wiele lat Niemcy były jednym z krajów o największej imigracji na świecie.

    Kryzys uchodźczy doprowadził do ogromnych korków na drogach

    Więcej kontroli na niemieckiej granicy? Może to mieć również drastyczne konsekwencje dla planów wakacyjnych wielu Niemców. Dla przypomnienia: podczas kryzysu uchodźczego w 2015 r., w czasie wakacji wielokrotnie dochodziło do długich korków. W tym czasie rząd federalny zarządził między innymi kontrole graniczne z Austrią, a nawet tymczasowo zawieszono ruch pociągów. Nastąpiła reakcja łańcuchowa i Duńczycy również zamknęli swoje granice z Niemcami. Rezultatem był chaos na granicach i frustracja osób dojeżdżających do pracy w całej Europie.

    źródło: tagesschau.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj
    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x