Niemiecki rząd chce zrównać poszkodowanych w ataku na jarmark bożonarodzeniowy w Magdeburgu z ofiarami aktów terrorystycznych i ekstremistycznych oraz wypłacić im odszkodowania – niezależnie od motywu sprawcy, który wciąż pozostaje niejasny.
Należy stanąć po stronie poszkodowanych
Niemiecki rząd chce zapewnić, że ranni i rodziny zabitych w ataku na jarmark bożonarodzeniowy w Magdeburgu otrzymają wsparcie finansowe – niezależnie od motywu sprawcy.
„Nasze państwo musi stanąć po stronie poszkodowanych” – powiedział federalny minister sprawiedliwości, Volker Wissing, w wywiadzie dla niemieckiej agencji prasowej dpa. Nie powinno mieć znaczenia, czy przerażający akt w Magdeburgu zostanie ostatecznie sklasyfikowany jako akt terrorystyczny, czy też nie, podkreślił bezpartyjny minister.
Aby zapewnić, że poszkodowani otrzymają takie samo wsparcie finansowe, do jakiego uprawnione są ofiary ataków terrorystycznych, rząd federalny wkrótce zwróci się do Bundestagu, który jest odpowiedzialny za zatwierdzanie środków budżetowych.
Motyw przestępstwa jest nadal przedmiotem dochodzenia
Na krótko przed Bożym Narodzeniem 50-letni mężczyzna przejechał samochodem przez jarmark bożonarodzeniowy w Magdeburgu. Zginął dziewięcioletni chłopiec i pięć kobiet w wieku od 45 do 75 lat. Około 300 osób zostało rannych. Dokładny motyw tego incydentu pozostaje nadal niejasny, podobnie jak to, czy mężczyzna z Arabii Saudyjskiej jest chory psychicznie.
Prawdopodobnie ucierpiało ponad 530 osób
Ofiary aktów terrorystycznych i ekstremistycznych mogą ubiegać się w Federalnym Urzędzie Sprawiedliwości o tak zwane zasiłki ze względu na trudną sytuację. Może to być na przykład do 30 000 euro za utratę rodzica. Pieniądze są wypłacane przez Bundestag. Już wcześniej rodziny ofiar serii morderstw NSU lub ataku na berliński Breitscheidplatz otrzymały taką pomoc.
Pomoc finansowa jest przyznawana na znak solidarności z ofiarami i ma jak najszybciej dotrzeć do poszkodowanych. Wytyczne dotyczące wypłaty tych świadczeń w trudnej sytuacji stwierdzają: „Ofiary nie muszą być w potrzebie, aby świadczenia ze względu na trudną sytuację mogły zostać przyznane”.
Po zdarzeniu w Magdeburgu, Roland Weber, federalny komisarz ds. ofiar ataku, zakłada, że poszkodowanych zostało ponad 530 osób. Ofiary są definiowane jako osoby, które straciły krewnych w wyniku ataku, zostały ranne lub znajdowały się w obszarze działań sprawcy.
Źródło: www.tagesschau.de