Plany rządu Niemiec: Premia pieniężna za późniejszą emeryturę

    Każdy, kto na starość przepracuje co najmniej rok dłużej niż powinien, będzie mógł w przyszłości otrzymać „premię za odroczenie emerytury”. Zgodnie z planami rządu koalicyjnego kwota ta powinna zostać wypłacona za jednym zamachem, w momencie faktycznego rozpoczęcia emerytury. Tak wynika z dokumentu przedłożonego stołecznemu studiu ARD.

    Süddeutsche Zeitung jako pierwszy poinformował, że każdy, kto odroczy rozpoczęcie emerytury i będzie zatrudniony przez co najmniej dwanaście miesięcy powyżej minimalnego czasu zatrudnienia, zostanie nagrodzony jednorazową wypłatą w wysokości płatności emerytalnych, których nie otrzymał w momencie późniejszego rozpoczęcia emerytury.

    Możliwość oszczędzania przez trzy lata

    Dopłata obowiązuje także dlatego, że zakład ubezpieczeń emerytalnych nie musiał w tym czasie opłacać składek na ubezpieczenie zdrowotne od emerytury. Obecnie wynosi to 8,15 proc. Współczynnik zależy od aktualnych stawek składek, a pracownicy mogą gromadzić składkę przez maksymalnie trzy lata. Obecne przepisy dotyczące nagradzania odroczeń emerytalnych dożywotnim dodatkiem do emerytury mają być kontynuowane.

    Świadczenie ma obowiązywać od 2027 r.

    Jest to „nowy rodzaj świadczenia z ustawowego ubezpieczenia emerytalnego”, zgodnie z dokumentem. Nowe rozporządzenie ma wejść w życie 1 stycznia 2027 r. Zakład ubezpieczeń ma czas, aby się do tego przygotować pod względem technicznym i organizacyjnym.

    Federalny minister pracy Hubertus Heil (SPD) ogłosił na początku czerwca, że osoby po osiągnięciu wieku emerytalnego powinny otrzymywać świadczenia finansowe, jeśli będą kontynuować pracę. W sumie planowane są cztery środki mające na celu zwiększenie zachęt do pracy w wieku emerytalnym. Rząd ma podjąć decyzję w tej sprawie we wrześniu. Jednak niektóre z nich mają wejść w życie dopiero w 2027 r. W tym nowo planowana premia.

    Krytyka ze strony związków zawodowych i pracodawców

    Krytyka planów Heila pochodziła zarówno ze strony związków zawodowych, jak i pracodawców. W gazecie Süddeutsche Zeitung Anja Piel, przewodnicząca Niemieckiej Konfederacji Związków Zawodowych (DGB), nazwała plany „miliardowym chwytem na zabezpieczenie społeczne”. Planowane zachęty finansowe spowodowałyby efekt deadweight dla tych starszych osób, które zarabiają wystarczająco dużo i są zdrowe, podkreśliła Piel. „Wielu pracowników nie jest w stanie pracować dłużej, ponieważ warunki pracy są zbyt uciążliwe i po prostu nie są już zdolni tego robić ze względu na zdrowie.”

    W gazecie Steffen Kampeter, dyrektor zarządzający Konfederacji Niemieckich Stowarzyszeń Pracodawców (BDA), wezwał do zniesienia wieku emerytalnego wynoszącego 63 lata. Usunięcie zachęt do wcześniejszego przechodzenia na emeryturę byłoby „znacznie skuteczniejsze”. „Ludzie w wieku emerytalnym „zazwyczaj nie idą do pracy z powodów finansowych”. Ważniejsza jest radość z pracy, zainteresowanie pracą i kontakty towarzyskie z kolegami.

    źródło: tagesschau.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    1 KOMENTARZ

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    1 Komentarz
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    BERLINER

    PRAWDZIWA RENTA – np. kobieta przepracowała 30 lat i ma 800 Euro renty – To powinna dostać – Przeciętny zasiłek np. około 1 000 Euro + Renta np. 800 Euro. a nie tylko 800 Euro – I taka osoba do końca życia nie dostanie ani JEDNO Euro więcej – Bo renta jest liczona jako dochód, dostaje do renty wyrównawczy zasiłek do minimum do życia, automatycznie obniżany zasiłek o sumę podwyżki renty czyli NIC

    1
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x