Do tej pory w Niemczech nie sprawdzano w regularnych odstępach czasu zdolności do prowadzenia pojazdów przez seniorów. Jednak wkrótce może się to zmienić.
Osoby, które zdały egzamin na prawo jazdy, z reguły otrzymują w Niemczech dożywotnie uprawnienia do kierowania pojazdem
Unia Europejska chce, aby co pięć lat badać zdolność do prowadzenia pojazdów u kierowców po 70. roku życia. Takie rozwiązanie zakłada projekt ustawy Komisji Europejskiej przewidujący zmiany dotyczące prawa jazdy – donosi „Frankfurter Rundschau”.
Aktualnie w Niemczech nie przeprowadza się jeszcze regularnych kontroli zdolności do prowadzenia pojazdów przez seniorów. Z reguły osoby, które zdały egzamin na prawo jazdy, otrzymują dożywotnie uprawnienia do kierowania pojazdem. W niektórych krajach UE jest inaczej: tam kierowcy po 70. roku życia są regularnie poddawani badaniom, które mają sprawdzić, czy rzeczywiście mogą oni nadal prowadzić samochód. Unia Europejska chce teraz wprowadzić takie przepisy we wszystkich państwach członkowskich.
Plan UE: zmiana okresu ważności prawa jazdy
Projekt ustawy Komisji Europejskiej przewiduje zmianę okresu ważności praw jazdy. Miałyby one być ważne w całej UE przez 15 lat zamiast 10, jak ma to miejsce obecnie. Jednak 15-letnia ważność dokumentu nie dotyczyłaby już osób po 70. roku życia: seniorzy mieliby otrzymywać prawa jazdy ważne tylko przez 5 lat. Takie rozwiązanie umożliwiłoby regularne sprawdzanie zdolności do prowadzenia pojazdów przez osoby starsze.
Decyzja dotycząca zakresu badania mającego na celu ocenę zdolności do kierowania pojazdami miałaby nadal pozostawać w gestii państw członkowskich. Niewykluczone jest więc rozwiązanie przewidujące, że przy odnowieniu prawa jazdy to sam kierowca będzie musiał zapewnić, że jest nadal zdolny do prowadzenia pojazdów.
Źródło: Berliner Zeitung
To akurat niegłupie
Jestem za, ale znając idiotów z Brukseli to pewnie będzie debilne bubel totalnie oderwany od rzeczywistości.