Jak wysoka powinna być płaca minimalna w Niemczech?
Według Partii Zielonych, powinna ona wzrosnąć o dwa euro, tj. z obecnych 12 do 14 euro. Tak brzmi propozycja opublikowana w czwartek przez tę frakcję w Bundestagu.
Politycy Zielonych krytykują decyzję komisji ds. płacy minimalnej
Sandra Detzer, rzeczniczka ds. polityki gospodarczej, i Frank Bsirske, rzecznik ds. polityki zatrudnienia, krytykują w swoich propozycjach decyzję podjętą w czerwcu przez komisję ds. płacy minimalnej. Komisja postanowiła podnieść płacę minimalną o 41 centów w 2024 roku, a następnie do 12,82 euro w 2025 roku. Zdaniem posłów uniemożliwi to podniesienie płacy minimalnej do poziomu chroniącego przed ubóstwem.
Ich propozycja jest następująca: ustawa powinna stanowić, że w przyszłości płaca minimalna „nie może spaść poniżej 60 procent prognozowanej mediany wynagrodzeń pracowników zatrudnionych w pełnym wymiarze czasu pracy”. Tę medianę wynagrodzeń zaproponowała również Unia Europejska jako wartość referencyjną w dyrektywie 2022/2041 w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w Unii Europejskiej.
Na tej podstawie płaca minimalna w Niemczech musiałaby wynieść w tym roku 13,54 euro. W kolejnych latach wzrosłaby do 14,24 euro i 14,82 euro, jeśli założenia Bundesbanku dotyczące rozwoju płac okażą się prawidłowe.
Dla osoby otrzymującej płacę minimalną, pracującej w wymiarze 40 godzin tygodniowo, oznaczałoby to następujące różnice w wynagrodzeniu (brutto):
12 euro: 1.920 euro
13,54 euro: 2.166,40 euro
14,24 euro: 2.278,40 euro
14,82 euro: 2.371,20 euro
FDP odrzuca propozycję: „Zmiana zasad gry byłaby całkowitym błędem”
Decyzja komisji ds. płacy minimalnej, w której zasiada po trzech przedstawicieli związków zawodowych i pracodawców, została podjęta w czerwcu wyłącznie dzięki głosom pracodawców i przewodniczącej. Podobnie jak związki zawodowe, także lider SPD Lars Klingbeil skrytykował ten fakt i wyraził oczekiwanie, że wdrożenie unijnej dyrektywy w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w listopadzie przyszłego roku umożliwi podwyższenie płacy minimalnej.
Zieloni chcą również, aby dzięki reformie jedna ze stron komisji nie mogła samodzielnie przeforsować swojego stanowiska z pomocą przewodniczącej. Ich zdaniem decyzje powinny być w miarę możliwości podejmowane w drodze konsensusu.
Wydaje się mało prawdopodobne, aby tzw. koalicja sygnalizacji świetlnej, czyli koalicja rządowa złożona z SPD, Zielonych oraz FDP, doszła do porozumienia w tej sprawie. W tym tygodniu wiceprzewodniczący frakcji FDP Lukas Köhler odrzucił podobną propozycję współprzewodniczącej Partii Zielonych Ricardy Lang, mówiąc, że zmiana zasad gry byłaby całkowitym błędem.
Źródło: www.rtl.de
A dajcie 1317 euro minimalnej. A co…!
Minimalna jest zbyt niska? A płace dla wykwalifikowanego personelu to niby jakie są?