Płaca minimalna, emerytury, prawo jazdy… Oto jakie zmiany czekają w lipcu mieszkańców Niemiec

    Lipiec przyniesie sporo zmian dla mieszkańców Niemiec. Wielu pracowników skorzysta na wzroście płacy minimalnej. Z kolei niektórzy kierowcy, którzy nie wymienią na czas starego prawa jazdy, mogą zostać ukarani grzywną, jeśli nadal będą się nim posługiwać. Oto zestawienie najważniejszych zmian, o których warto pamiętać u progu nowego miesiąca.

    Wzrost płacy minimalnej i emerytur w Niemczech

    Już z dniem 1 stycznia 2022 r. ustawowa płaca minimalna została w Niemczech podniesiona do 9,82 euro za godzinę. W lipcu nastąpi kolejna podwyżka – do 10,45 euro. Oprócz płacy minimalnej wzrosną również emerytury – w Niemczech Zachodnich o 5,35%, a w Niemczech Wschodnich o 6,12%.

    Łatwiejsze anulowanie umów zawartych online

    Od 1 lipca 2022 r. firmy są zobowiązane do umieszczenia na swojej stronie internetowej przycisku umożliwiającego łatwe wypowiedzenie umów zawartych przez internet. Ma on być dobrze widoczny i dostępny za pomocą jednego kliknięcia. Decyzja ta została podjęta na podstawie nowelizacji ustawy, która ma chronić obywateli przed nieuczciwymi warunkami w umowach konsumenckich.

    Palenie staje się droższe

    Na początku roku po raz pierwszy od siedmiu lat podniesiono podatek od wyrobów tytoniowych. W rezultacie cena standardowej paczki papierosów wzrosła o około 10 eurocentów. Teraz, od lipca, wzrosną również ceny tytoniu do fajek wodnych, tytoniu podgrzewanego oraz tzw. „liquids” przeznaczonych do stosowania w e-papierosach. Nie ma znaczenia, czy zawierają nikotynę, czy nie.

    Koniec z butelkami i puszkami bez kaucji

    Od lipca 2022 r. nie będzie już można w Niemczech sprzedawać napojów w opakowaniach bezzwrotnych. Oznacza to, że teraz również opakowania po sokach będą objęte kaucją. Jedynie mleko w plastikowych butelkach będzie nadal wyłączone z systemu kaucyjnego.

    Łatwiejsze oddawanie zużytych urządzeń elektrycznych

    Kolejną zmianą, która wejdzie w życie w lipcu, jest obowiązek przyjmowania także przez sprzedawców artykułów spożywczych w Niemczech starych urządzeń elektrycznych, takich jak telefony komórkowe, miksery czy tostery – bez pobierania opłat. Nowe przepisy dotyczą wszystkich supermarketów i dyskontów, które mają w swoim asortymencie urządzenia elektryczne lub elektroniczne. W przyszłości również sprzedawcy internetowi będą zobowiązani do przyjmowania zużytych urządzeń.

    DHL podnosi opłaty

    Po wzroście cen żywności i energii czas na opłaty pocztowe. Z dniem 1 lipca DHL podniesie stawki opłat za niektóre przesyłki.

    Pomoc dla osób korzystających z opieki społecznej, osób pobierających zasiłek Hartz IV i świadczenia dla osób ubiegających się o azyl w Niemczech

    Pandemia i wojna na Ukrainie spowodowały wzrost inflacji. Dlatego państwo niemieckie opracowało różne formy wsparcia obywateli. Jedna z nich obejmie osoby, które pobierają zasiłek Hartz IV, świadczenia z pomocy społecznej lub świadczenia dla osób ubiegających się o azyl w Niemczech. Otrzymają one dwie wypłaty po 100 euro, a ich dzieci po 20 euro miesięcznie.

    Koniec darmowych testów na koronawirusa

    Z dniem 1 lipca wygaśnie rozporządzenie w sprawie darmowych testów na koronawirusa dla obywateli Niemiec. Od lipca test ma kosztować trzy euro. Dla niektórych grup przewidziano jednak wyjątek – dla nich testy będą nadal bezpłatne.

    Grzywny za posiadanie starego prawa jazdy, które straciło ważność

    Osoby urodzone w latach 1953-1958, które nadal posiadają prawo jazdy wydane przed 1 stycznia 1999 r., mają czas na jego wymianę do 19 lipca 2022 r. Potem dokument straci ważność. Każdy, kto podczas kontroli okaże stary, nieważny już dokument, musi się liczyć z mandatem w wysokości 10 euro.

    Źródło: www.stuttgarter-zeitung.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    2 KOMENTARZE

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    2 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    KRYSTYNA - JANUSZ

    Berlin – O CZYM WY PISZECIE – Podwyżka rent – Wschód o 6,12 % – Zachód 5,35 % ALE DLA KOGO TO – Jedynie ci co mają duże Renty lub z mniejszymi ale dwie osoby razem żyją – SAMOTNI co dostaną NIC – Oni otrzymują do renty zasiłek wyrównawczy, czyli do minimum na życie – O tę sumę podwyżki rent, zostanie zmniejszony zasiłek – Jedynie dla takich miesięczną podwyżkę mogą dać sociale itp. Tak jak ostatnio po 3 Euro miesięcznie – Na 1 Bilet BVG w jedną stronę

    Stefan

    Dziękuję za niezawodną pigułkę informacyjną 😀

    2
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x