Pierwszy poseł CDU postuluje wprowadzenie karty płatniczej również dla osób pobierających Bürgergeld

    Czy w Niemczech zostanie wprowadzona karta płatnicza również dla osób pobierających tzw. dochód obywatelski (niem. Bürgergeld)?

    W Turyngii karta płatnicza już jest w użyciu w niektórych powiatach, w marcu projekt ruszy w wybranych regionach Bawarii

    Kraje związkowe pod przewodnictwem Hesji przygotowują obecnie ogólnokrajowy bezgotówkowy system kart dla milionów uchodźców. W Turyngii 11 z 22 powiatów już wprowadziło kartę płatniczą, natomiast Bawaria zacznie realizować projekt w marcu, w wybranych regionach.

    Celem jest zapobieganie nadużyciom, na przykład dlatego, że nie ma już wówczas możliwości transferu gotówki za granicę, ani zakupu narkotyków. Uproszczone zostanie również administrowanie, a korzystanie ze wsparcia stanie się mniej atrakcyjne.

    Max Mörseburg z CDU: warto rozważyć wprowadzenie karty płatniczej także dla osób pobierających Bürgergeld

    Teraz pojawił się nowy postulat Maxa Mörseburga, 31-letniego posła CDU ze Stuttgartu. Mörseburg powiedział w wywiadzie dla gazety BILD: „Nie ma żadnych przeciwwskazań, by przedyskutować temat wprowadzenia karty płatniczej także dla osób pobierających Bürgergeld. Musimy znaleźć rozwiązanie, zwłaszcza dla niewielkiej grupy osób całkowicie odmawiających współpracy, które zapewni zaspokojenie podstawowych potrzeb życiowych, ale jednocześnie jasno określi, czego oczekuje się od osób, które w danym momencie nie mogą znaleźć pracy.”

    Innymi słowy, miliony osób uprawnionych do tzw. dochodu obywatelskiego, które obecnie otrzymują zasiłek przelewem na swój zwykły rachunek bieżący i mogą swobodnie dysponować pieniędzmi, otrzymywałyby pomoc finansową od państwa w formie comiesięcznego doładowania karty płatniczej.

    Wśród osób posiadających dzieci i pobierających Bürgergeld 62 proc. stanowią obcokrajowcy

    Mörseburg dodał: „System opieki społecznej nie jest po to, by ludziom żyło się wygodnie. Musi być również sprawiedliwy dla tych, którzy zarabiają pieniądze i którym niekiedy pozostaje do dyspozycji niewiele więcej.”

    Ograniczenia dotyczące karty płatniczej dla uchodźców miałyby wówczas zastosowanie również do wszystkich osób otrzymujących tzw. dochód obywatelski. Karta ta nie działałaby też w przypadku ewentualnych pobytów za granicą. Warto bowiem podkreślić, że 62 proc. wszystkich osób posiadających dzieci i pobierających Bürgergeld to obcokrajowcy.

    Wprowadzenie kart płatniczych mogłoby skłonić więcej osób bezrobotnych do podjęcia pracy

    Mörseburg powiedział także w rozmowie z dziennikarzami gazety BILD: „Poziom świadczeń w przypadku karty płatniczej pozostałby taki sam, jak w przypadku dochodu obywatelskiego, ale na przykład przelewy za granicę nie byłyby już możliwe.”

    Zdaniem polityka CDU rozwiązanie to mogłoby przynieść pożądany efekt uboczny: karty płatnicze dla osób otrzymujących Bürgergeld mogłyby wywrzeć większą presję na osoby pobierające świadczenia socjalne, które są zdolne do pracy, aby podjęły zatrudnienie.

    Źródło: www.bild.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    6 KOMENTARZE

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    6 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Andrzej

    Poczekajcie ,az wejdzie cbds czyli wirtualnie euro i zniknie gotowka wszyscy bedziemy placili tylko i wylacznie takimi kartami.Zaowazyliscie ,ze mamy coraz mniej bankomatow w okol?

    BERLINER

    Porządek zrobią z takimi jak AfD dojdzie do władzy a to jest w przypowiedni i tylko kwestia czasu

    Roland

    to akurat jeszcze dluuugo nie wejdzie. Banki zyja z przelewow, kredytow, wszelkich tranzakcji na koncie. Przy wirualnej gotowce niema posrednictwa jakim jest bank. Sam dzialam w wirtualnej gotwoce od 2017roku wiem jak to dziala.

    Tomek

    Mniej bankomatów, bo goście z pontonów co rusz wysadzają je w powietrze

    CZARNOWIDZ

    Jedynie dla tych wszystkich Karty a także ci co są z Ukrainy i tylko na jedzenie, mieszkają na ośrodkach i maja za wszystko płacone, ci co nie chcą podjąć pracę, czyli odmawiają pracę

    Roland

    To akuart glupie podejscie do tematu niech zwieksza roznice miedzy pobieraniem swiadczen a minimalna kwota zarobkow. Bo na dzien dzisiejszy jest to roznica 500euro. Niech obniza temat dla osob siedzacych na dupie a pozostawia dla osob uczacych sie. Bo znam osoby ktore siedza i puszczaja bąki a znam osoby przy ktorych pracodawcy mowia napierw skoncz skoly (kursy jezykowe, kursy zawodowe i ausbildung). Ja mialem to samo firma niechciala sie zgodzic na to zebym sie uczyl a urzad pracy bedzie mial mnie w dupie kiedy bym podjoł prace nie zniazana z moim wyksztalcenim. A niestety w moim zawodzie pottzebuje C1 a… Czytaj więcej »

    6
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x