Pierwsze niemieckie miasto decyduje się na zakaz reklamowania Bundeswehry

    Od października po Zwickau (Saksonia) jeździ tramwaj „w kamuflażu”. Reklamuje on infolinię „doradztwa zawodowego” w Bundeswehrze. Ale to prawdopodobnie wkrótce się skończy.

    Przy 24 głosach za i 16 przeciw (cztery osoby wstrzymały się od głosu), rada miasta wydała zakaz reklamowania Bundeswehry na wszystkich nieruchomościach komunalnych, pojazdach spółek komunalnych i podczas imprez.

    Konkretnie oznacza to: targi na nieruchomościach miejskich, festiwal miejski, imprezy w szkołach miejskich, tramwaje i autobusy. W przyszłości Bundeswehra nie będzie już mogła być obecna na reklamach w Zwickau.

    BSW: Zwickau powinno być „miastem pokoju”

    Wniosek został złożony przez grupę parlamentarną BSW. Przedmiotem sporu był tramwaj w kolorze i wzorze „maskującym”.

    „Reklama jest myląca, ponieważ nie odzwierciedla rzeczywistości. Wojna to nie gra wideo”, wyjaśnił lider grupy parlamentarnej Bernd Rudolph. Zamiast tego Zwickau musi pozycjonować się jako „miasto pokoju”.

    Grupa parlamentarna CDU próbowała wcześniej rozbroić propozycję grupy Wagenknecht za pomocą poprawki. W tekście wniosku miał zostać zawarty fragment stwierdzający, że partia jest zaangażowana w Bundeswehrę jako „obrońcę wolnego i demokratycznego porządku podstawowego” i popiera działania reklamowe w celu rekrutacji nowych rekrutów.

    Jednak ostatecznie nie było na to zgody nawet w CDU/CSU. Kilku radnych CDU głosowało zgodnie z BSW.

    Zakaz reklamy jak dotąd wyjątkowy w Niemczech

    Decyzja podjęta w Zwickau jest wyjątkowa w skali całych Niemiec. W wielu miejscach podejmowano i nadal podejmuje się próby wprowadzenia zakazu reklamowania wojsk na szczeblu lokalnym.

    „Bundeswehra nie jest świadoma żadnych regionalnych lub krajowych ograniczeń dotyczących reklamowania ich jako pracodawcy” – powiedział rzecznik Bundeswehry w Kolonii, zapytany przez BILD.

    Zakaz reklamy Bundeswehry w Zwickau został ostro skrytykowany przez stowarzyszenie rezerwistów. Decyzja ta wbija klin między społeczeństwo obywatelskie a armię. „To nieprzyzwoite. Zapomina się, że żołnierze poświęcają swoje życie dla naszego bezpieczeństwa”, powiedział szef związku, Patrick Sensburg.

    Falko Droßmann, rzecznik ds. polityki obronnej grupy parlamentarnej SPD w Bundestagu, jest również zbulwersowany, mówiąc BILD: „Sygnał dla naszych żołnierzy jest druzgocący – podczas gdy niektórzy ludzie w Moskwie będą zachwyceni”.

    Tymczasem BSW nadal podsyca zastrzeżenia wobec Bundeswehry. Pod naciskiem partii Wagenknecht, BSW i SPD w Brandenburgii uzgodniły w umowie koalicyjnej ograniczenie dostępu Bundeswehry do szkół.

    źródło: bild.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj
    Aktualne oferty pracy:
    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x