Orzeczenie sądu w Niemczech: Kurzarbeit oznacza również krótszy urlop

    To orzeczenie Krajowego Sądu Pracy w Düsseldorfie zapewne nie spodoba się milionom pracowników w Niemczech: Kurzarbeit oznacza nie tylko zmniejszenie ilości godzin pracy, ale przekłada się również na prawo do wypoczynku – za okres zatrudnienia na część etatu przysługuje odpowiednio mniej dni urlopu.

    Niepełnoetatowiec może wypoczywać proporcjonalnie krócej

    Powódką była pracownicą lokalu gastronomicznego, której zgodnie z umową o pracę przysługiwał 14-dniowy urlop. Odkąd w kwietniu wprowadzono w Niemczech pierwszy lockdown, jej pracodawca kilkakrotnie obniżał wymiar czasu pracy powódki. Przez cały czerwiec, lipiec i październik 2020 r. była zatrudniona w niepełnym wymiarze godzin. W związku z tym pracodawca stwierdził, że należy jej się także mniej urlopu. Kobieta uznała, że to niesprawiedliwe.

    Na rozprawie sądowej argumentowała, że skrócenie wymiaru czasu pracy nie nastąpiło na jej prośbę i nie stanowiło czasu wolnego. Ale sędziowie byli innego zdania. Według nich prawo do urlopu nabywają osoby, które rzeczywiście świadczą pracę.

    Decyzja sądu w Niemczech zgodna z orzecznictwem Trybunału Sprawiedliwości UE

    Orzeczenie Krajowego Sądu Pracy w Düsseldorfie jest zgodne z opinią Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który w podobnych sprawach orzekł, że obniżenie wymiaru urlopu jest zgodne z prawem unijnym.

    Powódka może teraz jeszcze wnieść odwołanie od tej decyzji do Federalnego Sądu Pracy w Erfurcie.

    Źródło: www.bz-berlin.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj
    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x